czwartek, 16 maja 2013

Cała prawda o bananie

Banany to najpopularniejsze owoce w Polsce. Znajdziemy je w sklepach przez cały rok.  Możemy je zabrać ze sobą wszędzie, ponieważ opakowane są w skórkę. Są przysmakiem nie tylko dzieci, ale i także dorosłych.

Na świecie istnieje ok. 300 gatunków bananów, ale uprawia się tylko 20 z nich. Gatunki te różnią się między sobą: kształtem, kolorem, ale i także zawartością skrobi. W Polsce banany spożywa się na surowo, ale w niektórych krajach podaje się je na ciepło.

Banany posiadają dużo wartości odżywczych, np. magnez i potas, witaminy z grupy B oraz witaminę C, serotoninę (wpływa na dobre samopoczucie) oraz są źródłem błonnika pokarmowego.

Banany mają stosunkowo dużą zawartość węglowodanów, więc zalicza się je do owoców kalorycznych, unikają więc ich osoby odchudzające się. Tymczasem nie powinny, ponieważ 1 średni banan dostarczy tylko ok. 150 kcal. Owoc ten możemy zjeść jako pożywną przekąskę, lub drugie śniadanie. "Uważać na nie powinny jednak osoby, u których stwierdzono nietolerancję glukozy lub cukrzycę. Banany charakteryzują się średnim indeksem glikemicznym, a w przypadku tych chorób wskazane jest spożywanie produktów o niskim indeksie, które nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi". Zielone banany są ciężkostrawne, ponieważ zawierają więcej skrobi, z kolei żółte banany zawierają więcej glukozy i fruktozy, są łatwo strawne i nieco słodsze od zielonych.Właściwości bananów: Zawartość substancji odżywczych w 100 g produktu: 

"Owocowe szaleństwo, czyli przepis na banany z grilla
Składniki:
· 5 bananów
· cukier waniliowy
· adwokat

Sposób przyrządzania:
Banany obierz ze skórki, posyp odrobiną cukru waniliowego i zawiń w folię aluminiową. Piecz na rozgrzanym grillu po 3-4 minuty z każdej strony, po czym zdejmij i odwiń z folii. Ułóż na półmisku i polej niewielką ilością adwokata. Banany powinny być na tyle miękkie by można je było jeść łyżką. Danie to można również przyrządzić w piekarniku".

Źródło:
https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/07/23/banany-na-zdrowie/
http://kalkulatorkalorii.net/kalkulator-kalorii/9-100-banan#wynik
http://gurbacka.pl/17-korzysci-dla-zdrowia-z-jedzenia-bananow/


 Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger