piątek, 3 maja 2013

Alergia u dzieci

Dziecko, które ukończyło drugi rok życia, najczęściej zjada już te same produkty, które jedzą wszyscy domownicy.

Najczęstsze występujące alergeny pokarmowe to: mleko, orzechy laskowe i ziemne, pszenica, soja, wieprzowina, jaja. Należy jednak pamiętać, iż reakcje niepożądane mogą się pojawić po wielu innych pokarmach. Podstawowe znaczenie przy podejrzeniu alergii ma obserwacja wskazująca na występowanie objawów chorobowych po spożyciu pokarmu. Jest to stosunkowo łatwiejsze, jeżeli stopniowo rozszerzamy dietę dziecka, tzn. nowe produkty wprowadzamy stopniowo.

Pomocne testy

Należy pamiętać, że reakcje alergiczne mogą pojawić się w różnym czasie po spożyciu posiłku. Jeśli wystąpią po upływie jednego czy dwóch dni, trudno jest powiązać ich występowanie z określonym produktem.

Podejrzenie alergii należy potwierdzić za pomoca testu eliminacji i prowokacji. Wykonuje się go w celu wykazania występowania objawów chorobowych w czasie stosowania diety eliminacyjnej i ponownego ich pojawienia się podczas próby prowokacji. 

Alergolog dla udokumentowania alergii lgE- zależnej może zlecić badania krwi (swoiste lgE) albo wykonać testy skórne. Wynik ujemny z dużym prawdopodobieństwem wyklucza alergię, ale niestety, nie jest przydatny do wykluczenia innych przyczyn niepożądanych reakcji na pokarm.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger