czwartek, 23 maja 2013

Skuteczny trening pamięci

Pamięć to jeden z najpotrzebniejszych zdolności mózgu człowieka. Jest nam niezbędna do życia każdego dnia. Dzisiaj porozmawiamy sobie na temat naszej pamięci i tego w jaki sposób ją trenować.

Na samym początku musimy zrozumieć czym jest nasza ludzka pamięć.
Pamięć jest zdolnością do zapamiętywania i przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń i informacji.

U człowieka pamięć dzieli się na wiele rodzai:
- pamięć autobiograficzna
- pamięć deklaratywna
- pamięć długotrwała
- pamieć krótkotrwała
- pamięć epizodyczna
- pamięć proceduralna
- pamięć robocza
- pamięć świadoma, nie świadoma
- pamięć semantyczna
- pamieć świeża
- pamięć ultrakrótka

Jak widzicie jest ich dość sporo i każdy z rodzai naszej pamięci ma inne właściwości. Nie będę tutaj ich opisywał, gdyż nie chciało by się wam i tak pewnie tego czytać, więcej informacji można znaleźć w śmietniku takim jak Internet.

Natomiast algorytm działania pamięci jest prosty:


Działanie i skuteczność pamięci zależy od człowieka. Każdy jest osobą indywidualną i może mieć lepsza lub gorszą pamięć. Natomiast zawsze możemy się przyczynić do jej poprawy i udoskonalenia zapamiętywania.
Podam tutaj i omówię kilka skutecznych sposobów:

- Uczenie się na pamięć to znany i skuteczny sposób praktykowany przez naszych przodków. Można nauczyć się na pamięć wszystkiego, chodź by rozwinięcia liczby PI do któregoś miejsca po przecinku, wierszy, adresów, numerów telefonów itd.

- Rozwiązywanie problemów matematycznych dla wielu przychodzi z łatwością a dla innych nie za bardzo. Matematyka jest przedmiotem który niesamowicie rozwija logiczne myślenie, rozumowanie.

- Rozwiązywanie krzyżówek tak jak robią to pewnie nasi rodzice lub my sami. Krzyżówki to taki quiz w którym musimy przypomnieć sobie fakt o który ktoś nas pyta, Krzyżówki angażują mózg i nasze myślenie.
Rozwiązujmy sami, a nie z pomocą Internetu :)

- Gry w zapamiętywanie. To takie ćwiczenie pamięci wraz z zabawą. Może być bardzo przyjemne o ile mamy kogoś z kim możemy w to grać. Może to być np gra "Memory".

- Ćwiczenia fizyczne. Podczas ćwiczeń fizycznych poprawiamy nasze ukrwienie co sprawia, że krew wraz z innymi potrzebnymi związkami do naszego rozwoju transportowana jest szybciej do mózgu.

- Nauka czegoś nowego. Gdy uczymy się czegoś nowego to często jesteśmy tym bardzo zaabsorbowani i łatwiej nam to jest zapamiętać. To jak np. uczenie się słownictwa z języka angielskiego grając w gry komputerowe po angielsku. Mi to bardzo dużo dało :)

- Czytanie ze zrozumieniem. Równie skutecznie poprawia naszą pamięć i wyobraźnie. Czytamy książkę i usiłujemy zrozumieć co autor miał na myśli lub o co chodzi w tym co czytamy.

- Spacery i świeże powietrze. Pamiętajmy aby zrobić sobie czasem jakąś przerwę i nie ślęczeć cały dzień nad książkami. Jeśli uczymy się kilka godzin w ciągu, weźmy np. psa na spacer i wyjdźmy z nim na pole. Wystarczy kwadrans aby nasz mózg dotlenił się i odpoczął. Potem możemy powrócić ze świeżą głową i kontynuować naukę.

- Staraj się myśleć samodzielnie. Nie ułatwiaj sobie. Nie korzystaj ze ściąg, telefonu, internetu i innych mediów podczas nauki lub egzaminu. Wiem, że czasami tak trzeba lecz aby się rozwijać unikaj tego.

- Zdrowy sen. To jeden z najważniejszych aspektów rozwoju człowieka. Sen sprawi, że po nauce nasza głowa będzie wypoczęta i świeża. Podczas snu nasz mózg kilkakrotnie powtarza uczony się przez nas materiał. Odpowiednia ilość snu czyli np. 8 godzin da nam więcej niż nieprzespana noc podczas zakuwania do egzaminu.

Po takim krótkim podsumowaniu mam nadzieję, że coś z tego wyciągniecie i ta wiedza pozwoli wam swobodnie rozwijać pamięć.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger