piątek, 31 maja 2013

Słońce: sprzymierzeniec czy wróg?


Na początku minionego wieku opalenizna wcale nie była w modzie. Kobiety  chroniły skórę przed słońcem. Bez kapelusza, czy parasolki nie opuszczały domu w upalny słoneczny dzień. Wtedy liczyło się posiadanie cery jasnej, nie muśniętej słońcem. Kiedyś plaża nie stanowiła takiej atrakcji jak teraz. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie kobiety bez opalenizny.

Coco Chanel - kreatorka mody, dała nie tylko światu nieśmiertelne perfumy Chanel nr 5, ale wylansowała także modę na opaloną skórę. I wtedy to świat oszalał na punkcie słońca. Słońce sprzyja naszej urodzie, podnosi odporność, przyśpiesza przemianę materii, leczy depresję. Tylko dlaczego mówi się więcej o dobroczynności słońca, a nie informuje się o jego  szkodliwym wpływie? Słońce w nadmiarze jest groźne. Brak umiaru w korzystaniu ze słońca może zaburzyć nasz system immunologiczny, szkodzi włosom, skórze, paznokciom. Promienie, które docierają do warstwy skóry właściwej niszczą kolagen i elastynę aż w 80 % przyczyniając się do powstania zmarszczek. Promieniowanie emitowane przez słońce przyczynia się także do szybszego starzenia się skóry i może tez wywołać najgroźniejszy nowotwór jakim jest czerniak. Najlepszą ochroną jest umiar w wystawianiu się na słońce, a w niektórych przypadkach jego unikanie. Dotyczy to zarówno solarium.
Niestety pęd do posiadania czekoladowej skóry okazał się silniejszy od zdrowego rozsądku!

Zapamiętaj:

  • Każde poparzenie słoneczne czyni skórę o pół roku starszą niż wskazuje metryka.
  • W czasie godzin popołudniowych słońce emituje bardzo dużo promieni ultrafioletowych
  • Osoby, które trudniej łapią opaleniznę łatwiej są narażone na nowotwory skóry, powinny się także wystrzegać słońca pomiędzy 12 a 15.
  • Chroń szczególnie skórę dzieci ich skóra powinna być smarowana częściej niż u dorosłych.
  • Kupując preparaty ochronne zwracaj uwagę, czy gwarantują osłonę zarówno przed promieniami UVA i UVB.
  • Podczas pobytu na plaży nie używaj perfum, ponieważ mogą spowodować przebarwienia na skórze.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger