niedziela, 16 czerwca 2013

Noc Świętojańska

Dużo się słyszy na temat Nocy Świętojańskiej, która, np. odbywa się co roku w Brennej, w nocy z 23 na 24 czerwca, ale czy tak naprawdę wiesz o niej wszystko?

Noc Świętojańska inaczej nazywana Sobótką, Nocą Kupały, Kupalnocką. To święto przywitania lata, związane z letnim przesileniem i najdłuższym dniem w roku, wywodzące się z pogańskich obrzędów Słowian. Ta Noc obchodzona jest w wigilię Świętego Jana, która przypada w nocy z 23 na 24 czerwca. Zbiega się ona z najdłuższym dniem w roku. Noc Świętojańska podobnie jak inne święta pogańskie była zwalczana przez Kościół, jako święto ciemnoty i zabobonów. Jednak nie było to zbyt łatwe poprzez zbyt zakorzenioną tradycję tak, więc Kościół przyjął politykę asymilacji i adaptacji tak, więc narodziła się Noc Świętojańska - od Jana Chrzciciela, którego święto przypada na 24 czerwca. Noc Świętojańska, to święto miłości, radości, urodzaju itp. W tę noc ludzie wychodzili na pola, nad rzekę i bawili się wśród muzyki i tańców do białego rana. Najbardziej znaną wróżbą było puszczanie wianków na wodę, stąd też nazwa święta "Wianki".  Panny na wydaniu  miały w zwyczaju puszczania  na wodę uplecionych ze świeżych kwiatów wianków. Wyłonienie wianka przez kawalera wróżyło szybsze zamążpójście, z kolei jeśli wianek zatonął panna nie miała szans na szybkie wydanie. 

Według mnie warto jedną noc w roku poświęcić i wybrać się na takie wydarzenie do Brennej, które w tym roku odbędzie się tam w nocy z 29 na 30 czerwca w godz. od 18.00-4.00.2 komentarze :

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger