piątek, 28 czerwca 2013

Jak rozwijać swoją kreatywność?

Na pewno nie raz zastanawiałeś się i biłeś z myślami dlaczego niektóre osoby są bardziej lub mniej pomysłowe. Dlaczego Twoi znajomi z pracy wpadają i realizują dobre pomysły szybciej niż Ty. Za to odpowiada właśnie umiejętność kreatywności.

Kreatywność - to umiejętność twórcza pozwalające na powstawanie nowych myśli, skojarzeń i koncepcji.

Tak na prawdę kreatywność była przedmiotem badań psychologów i naukowców i nie posiada ścisłej i potwierdzonej definicji. Tak samo nie da się jej w żaden sposób zmierzyć. Jest wartością intuicyjną.

Aby działać skutecznie należy myśleć kreatywnie. Nie każdy człowiek jest kreatywny, lecz taką cechę można w sobie wyćwiczyć. Kreatywne myślenie to proces kontrolowania umysłu i doboru narzędzi w taki sposób aby powstawały nowe pomysły, które możemy później zrealizować. Myślenie kreatywne odbiega od standardowych szablonów myślenia i rozwoju. Nie ma nic wspólnego z inteligencją. Człowiek myślący kreatywnie potrafi dopasować się do każdej sytuacji i działać twórczo.

Jeśli masz problem z byciem kreatywnym i uważasz, że nie potrafisz myśleć kreatywnie to powinieneś zacząć ćwiczyć swój umysł. Aby wyćwiczyć w sobie zmysł kreatywności wystarczy systematyczne powtarzanie kilku prostych ćwiczeń opartych na skojarzeniach. Staraj się każdego dnia wymyślać nowe pomysły i generować coś nowego. Ułóż listę pytań do których sam będziesz musiał ułożyć odpowiedzi. Rezultaty zapisuj gdzieś w notatkach aby na bieżąco kontrolować postęp.

Zadaj sobie pytanie np. "Co by było gdyby..."
- Nie było wody?
- Zabrakło by czasu na sen?
- Wszystko zniknęło?

"Co można zrobić z..."
- Parasolką?
- Krzywymi drzwiami?
- Rozbitym zwierciadłem?

"Jak można wykorzystać..."
- Cegłę ?
- Koszulkę ?
- Kawałek ramki?

Te pytania można generować w nieskończoność. Nigdy nie zabraknie pomysłów. A każde nowe odkrycie odpowiedzi sprawi, że staniesz się lepszy pod kątem kreatywności. Powodzenia!Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger