sobota, 1 czerwca 2013

Sól jednak nie szkodzi

Od bardzo dawna uważamy, że sól jest nie zdrowa, bo zatrzymuje wodę w organizmie i podnosi ciśnienie. Naukowcy z Medycznego Kolegium Nadciśnienia i Kardiologi z Uniwersytetu Jagielońskiego odkryli, że jest jednak całkowicie na odwrót.

Okazuj się, że sól jest zdrowa i możemy solić nasze potrawy do woli według naszego własnego uznania o ile to komuś smakuje. Przez 8 lat badano osoby chore na nadciśnienie i nie stwierdzono negatywnego wpływu soli na organizm ludzki. Ciekawostką jest fakt, że wraz ze zmniejszaniem spożycia soli wzrastała śmiertelność na choroby takie jak udar czy zawał serca.

Czy wiemy jaka powinna być zalecana dawka soli dla naszego organizmu?
Otóż jest to około 5 gramów dziennie, czyli jedna małą łyżeczka do herbaty. Tyle całkowicie wystarczy aby nasze potrawy były smaczne, a nasze zdrowie było w bezpieczeństwie.

Spożywanie soli przyczynia się do unormowania gospodarki kwasowo-zasadowej naszego organizmu oraz regulacji ilości wody.

Musimy uważać, gdyż sól czai się wszędzie. Mimo, że nie chcielibyśmy dużo słodzić to sól dodawana jest praktycznie do każdej potrawy na sklepowych półkach. Najwięcej jest w pieczywie, mięsie, zupach, ziemniakach, kaszach.

Najwięcej soli spożywają chłopcy i mężczyźni, którzy lubią słony smak. Lubimy słone przekąski, czipsy,frytki, krakersy i nie wyobrażamy sobie ich bez słonego smaku.


9 komentarzy :

 1. masakryczny bełkot

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli nie potrafi Pan/Pani docenić czyjejś inwencji to proszę nie czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. W kwestiach porad dotyczących zdrowia nie liczyłabym jednak na czyjąś inwencję, a na naukowe dowody. Niestety, ale faktycznie ten artykuł (chociaż trudno nazwać artykułem coś z błędami i bez przecinków)jest masakrycznym bełkotem i wprowadza w błąd. Proszę się trochę postarać przed udostępnieniem kolejnego wpisu, wtedy możemy pomyśleć o sukcesie tego bloga.

  PS
  Te przecinki przydałyby się choćby ze względu na szacunek do odbiorcy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękujemy za Państwa opinie.
  Jeśli chodzi o rzetelność naszych artykułów to nie są one wyssane z palca tylko opierają się na sprawdzonej wiedzy i opinii biegłych.
  Obiecujemy popracować troszkę nad stylem i przecinkami.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli mogę się wypowiedzieć, to nie rozumiem jednego wypowiedzi anonima u góry przecież przecież została zawarta prawda w tym artykule. Sól jest i będzie szkodliwa. Anonim u góry musi widocznie jej nadużywa z nadmiarem i stąd ta bulwersacja :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Powszechnie uważa się, że sól jest szkodliwa i wpływa negatywnie na nadciśnienie lecz z najnowszych badań wynika, że to nie prawda i sól jest zalecana w naszej diecie.
  Ta krytyka pewnie wynika z tego, że niektóre osoby nie są na bieżąco i nie czytają artykułów o najnowszych osiągnięciach naukowców.
  Zapraszamy do dyskusji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Patrycja Kowalska2 czerwca 2013 22:07

  Faktycznie ten artykuł nie trzyma się kupy. Najpierw jest napisane, że możemy solić do woli, potem zaś informacja o dopuszczalnej dziennej dawce soli. Ta dawka to faktycznie 5 gram, aczkolwiek wystarczy 1 gram, by nasz organizm prawidłowo funkcjonował. 5 gram to np. 4 ogórki kiszone lub dwa śledzie marynowane. Więc gdzie tu miejsce na solenie do woli? Już nie będę nawet wspominała o fast foodach i reszcie śmieciowego jedzenia. Czytam o żywieniu wiele, ale, jak to mówią -jedna jaskółka wiosny nie czyni. Prawdopodobnie błędnie zinterpretowaliście tę nowinkę, bo od lat wiadomo, że sól, cukier i amfetamina to tzw. białe śmierci. Nadmiar soli prowadzi do nadciśnienia tętniczego, otyłości itp. Więc jeśli ktoś chce mieć zdrowe nerki i serducho, musi zwracać uwagę na to, ile soli spożywa. Sól w nadmiarze zabija i koniec kropka. Polecam lekturę porządnych książek medycznych lub książek o dietetyce, a nie artykułów rodem z onetu lub interii. Hipernatremia to nic wesołego, więc nie zachęcajcie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Patrycja Kowalska2 czerwca 2013 22:14

  PS
  podajcie źródło, na podstawie którego piszecie, że sól jest zalecana w diecie w każdej ilości. Chętnie się zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękujemy za opinię. Widzę, że wie Pani o czym mówi. My opieraliśmy się tutaj na innych artykułach, które można sobie po prostu wygooglać pod hasłem "sól zdrowa czy nie". Może faktycznie nasza interpretacja jest nad wyraz błędna i przesadzona w tym temacie. Tu nie chodzi aby namawiać do spożywania dużej ilości soli tylko o to by całkowicie jej nie unikać. Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger