piątek, 5 lipca 2013

Networking?

Networking to sposób poszukiwania pracy z polecenia. Nie jest to pojęcie równoznaczne z pracą szukaną po znajomości. A więc czym te pojęcia się od siebie różnią? Jakie zalety i możliwości posiada Networking?

Każdy z nas korzysta z różnych sposobów szukania pracy. Jedni rozsyłają swoje CV i list motywacyjny drogą mailową w internecie. Inni zamieszczają ogłoszenia w portalach społecznościowych. Kolejni szukają pracy na miejscu w swoim mieście, chodząc, pytając. Okazuje się, że warto łączyć te sposoby co pozwoli nam na skuteczniejsze poszukiwania.

Natomiast inną i bardzo skuteczną formą poszukiwania pracy jest właśnie networking. Statystycznie aż 65% posad jest skutecznie obsadzanych przy użyciu sieci kontaktów jaką jest właśnie networking.

Networking nie jest pracą szukaną po znajomości. Często jest błędnie z nią kojarzony. To zwyczajna, uczciwa, pospolita wymiana informacji, zasobów ludzkich, referencji, które mogą zostać wykorzystywane przez pracodawców i firmy przy użyciu wzajemnej sieci kontaktów. Firma nie koniecznie musi znać osobiście pracownika. Ten pracownik może być polecony przez firmę zaprzyjaźnioną, która była zadowolona z usług wykonywanych przez pracownika.

Ta metoda działa na zasadzie wzajemności. My pomożemy Tobie, Ty musisz pomóc nam. W taki sposób budowana jest wzajemna sieć kontaktów.

Networking polega na poleceniu pracownika innej firmie i nie jest równoznaczny z natychmiastowym zatrudnieniem. Taki polecony pracownik przechodzi normalny proces rekrutacji i nie ma nigdy pewności, że zostanie na pewno zatrudniony. Jeśli natomiast mówilibyśmy o zatrudnianiu po znajomości to zwykle taki polecany pracownik nie przechodzi rozmowy rekrutacyjnej lub prowadzona ona jest po łebkach gdyż pracodawca chce go na pewno zatrudnić.

Musimy pamiętać, że to my sami Tworzymy sobie sieć wzajemnych kontaktów. Taka sieć budowana jest latami i należy o nią dbać. Musimy uaktualniać swoje dane i budować sumiennie naszą pozycję na runku pracy. Im większą sieć kontaktów posiadamy tym jesteśmy bardziej podbudowani emocjonalnie co ma kluczowy wpływ na naszą pewność siebie.

Szukając pracy musimy pamiętać aby korzystać z różnych metod. Nie możemy zapominać o znajomościach i musimy pamiętać, że życie nie jest fair i my też nie musimy grać czysto i uczciwie.
Zwykle uczciwi ludzie dostają od życia jak najmniej i są niszczeni przez ludzi, którzy stąpają twardo przez życie. Jak ktoś mądry kiedyś powiedział: "W życiu musisz być rekinem, żeby nie zjadły Cie inne rekiny". Powodzenia!

1 komentarz :

  1. Sieć kontaktów to nieoceniona sprawa. Opiera się na tym facebook, opierają się również strategie marketingowe takie jak MLM. Zapraszam do przeczytania mojego posta, to się z pewnością więcej wyjaśni http://marcingizycki.blogspot.com/2013/07/mlm-dla-poczatkujacych-cz1-czym-roznia.html

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger