piątek, 5 lipca 2013

Zadbaj o wizerunek w sieci!

We współczesnej dobie internetu nie wielu z nas zdaje sobie sprawę jakie znaczenie posiada nasz wizerunek w sieci i jaki wpływ może mieć on na przebieg naszej kariery zawodowej. Co znajdziesz wpisując swoje dane osobowe w internecie? Czy jest tam coś kompromitującego? Czy znajdują się tam tylko i wyłącznie rzeczy prezentująca Ciebie w dobrym świetle? Sam musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Wpływ na nasz wizerunek w sieci może mieć mnóstwo rzeczy i faktów. Mogą to być fora, filmiki, zdjęcia na portalach społecznościowych takich jak NaszaKlasa, Facebook, GooglePlus, Twiter itd, mogą to być kompromitujące posty, blogi. To tylko przykłady. Można ich tu mnożyć dużo więcej.

Ale postawmy sobie teraz pytanie co zrobić gdy znajdziemy coś kompromitującego na swój temat w sieci? Musimy zacząć działać, bo czas to pieniądz i nigdy nie wiemy kiedy nasz pracodawca zapragnie poszukać informacji o nas w wielkim śmietniku jakim jest internet.

Krok 1. Musimy ustalić zakres szkód! 

Musimy sami wstukać swoje imie i nazwisko oraz email w przeglądarkach takich jak Google, Yahoo czy MSN.

Możemy skorzystać z usługi Google Alerts, która pozwoli nam kontrolować czy nasze dane w sieci są aktualizowane.

Można również skorzystać z portali zajmujących się gromadzeniem i wyszukiwaniem informacji takich jak reputation.com, który zbiera wszystki dostępne informacje o Tobie i przesyłą Ci w comiesięcznym raporcie.

Pamiętaj również, że to co napiszesz, czy udostępnisz na portalach społecznościowych takich jak np. Facebook pozostaje tam na zawsze i w każdej chwili te informacje mogą zostać odtworzone na czyjąś prośbę. Nie wierzmy w poufność portali społecznościowych. Im mniej informacji osobistych podajesz w internecie tym lepiej dla Ciebie.

Nigdy nie podawaj poufnych danych takich jak NIP czy PESEL gdyż mogą one zostać wykorzystane przez osoby niepożądane.

Krok 2. Wystąp z wnioskiem o usunięcie!

Teraz bardzo ważna rzecz. Jeśli znajdziesz coś obraźliwego w internecie na swój temat lub coś co uderza w Twoje uczucia i godność osobistą musisz pamiętać, że chroni Cię Kodeks Prawa Cywilnego i Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r.

Napisz do administratora strony. Wyjaśnij swoje położenie i dlaczego te oto dane uderzają w Twoją osobę. Poproś o usunięcie ich z siec i danej strony. Jeśli są to dane umieszczone w internecie bez Twojej zgody masz prawo domagać się ich usunięcia bez podania przyczyny.

Jeśli natomiast Twój wniosek zostanie odrzucony, a kompromitujące dane pozostaną dalej na serwerze to masz prawo wytoczyć proces administratorowi i właścicielowi danego portali z powództwa cywilnego.

Krok 3. Zleć to fachowcom!

Coraz więcej firm specjalizuje się w oczyszczaniu ludzkich wizerunków w sieci. Ich skuteczność jest bardzo wysoka. Działają one na zasadzie monitoringu. Wynajęte firmy kontrolują jakie informacje na Twój temat pojawiają się w sieci i pozycjonują strony w taki sposób aby te dobre fakty trafiały na samą górę listy a te najgorsze spadały na samo dno. Niestety takie usługi kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie w zależności od wykonywanych usług i dla niektórych ludzi takie pieniądze są dość koszmarne.

Pamiętaj, że reputacja ma swoją cenę i wartość. Zastanów się dwa razy zanim wrzucisz coś głupiego w sieć, coś co może mieć wpływ na Twoją dalszą karierę zawodową. Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger