poniedziałek, 9 września 2013

Lecznicze właściwości aloesu

Aloes to jedna z zwyczajnych i dekoracyjnych roślin ozdabiających nasze ogródki i parapety w bardzo wielu domach. Natomiast mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie cenne walory lecznicze posiada i w jaki sposób można ją wykorzystać. Zapraszam do lektury.

Jest rośliną szeroko występującą w krajach Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Liczy prawie 400 różnych gatunków. Jest rośliną słynącą z cechy przystosowywania się do środowiska w, którym rośnie. Dzięki temu, że gromadzi wodę w liściach potrafi przetrwać każdą suszę nawet gdyby trwałą 5 lat!
Z wszystkich części tej rośliny w medycynie wykorzystywane są głównie liście, z których przygotowuje się lecznicze preparaty oraz różnorodne suplementy.

Już w czasach starożytnych ceniono i znano lecznicze właściwości tej rośliny. Wykorzystywana była w starożytnym Egipcie przez Kleopatrę do pielęgnacji ciała. Natomiast Hipokrates odkrył, że przyśpiesza gojenie ran. Krzysztof Kolumb zabierał zawsze aloes na swoje morskie wyprawy.

O jego właściwościach troszkę dokładniej

W Aloesie najbardziej cenne dla naszego zdrowia składniki występują w liściach. W 96% składa się z wody a te 4% pozostałe to ponad 270 składników aktywnych.

Roślina ta jest bardzo bogatym źródłem najłatwiej przyswajalnych białek czyli aminokwasów egzogennych czyli 9 na 10 najbardziej potrzebnych człowiekowi.

W jego miąższu znajdują się duże ilości witamin z grupy B i C tj. B1, B2, B3 oraz C w tym również beta karoten.  Oprócz tego jest bogatym źródłem biopierwiastków takich jak potas, wapń, sód, magnez, siarka, fosfor czy cynk i żelazo. Sok z aloesu jest bogatym źródłem substancji glikozydowych takich jak aloiny i biostymulatorów.

Oprócz tego, aloes jest rośliną bogatą w różnorodne enzymy oraz polisacharydy posiadające zdolność do wiązania się z komórkami białek i osocza.  Dodatkowo zawiera cukry długołańcuchowe, które są bardzo dobre dla naszego organizmu.

Specjaliści twierdzą, że substancje zawarte w aloesie działają leczniczo i terapeutycznie na nasz organizm i są zalecane do stosowania dla każdego z nas.

Natomiast warto wspomnieć również o roli Aloesu w kosmetyce. Jest składnikiem wielu preparatów na przyśpieszanie gojenia się ran, na oparzenia. Znajduje się w balsamach nawilżających czy perfumach zapobiegających poceniu się i przykremu zapachowi. Pomaga złagodzić wszelkie opuchlizny i bóle zębów.


Źródło zdjęcia: 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger