niedziela, 1 września 2013

Nie lekceważ powikłań po grypie

Grypa to wirusowa choroba występująca sezonowo w każdym kraju. Jest chorobą zakaźną, bardzo niebezpieczną dla zdrowia. Wydaje się taką niepozorną chorobą, natomiast jej lekceważenie, czyli nie dokładne doleczenie może wywołać bardzo poważne powikłania zdrowotne.

Powikłania po grypowe są bardzo groźne. Wirus grypy, znajdujący się w górnych drogach oddechowych bardzo szybko się rozmnaża i w przeciągu 4 do 6 godzin. Sieje ogromne spustoszenie w naszym organizmie i niszczy rzęski znajdujące się w naszych drogach oddechowych. To są pierwsze skutki lekceważenia grypy i osłabienie pierwszej linii obrony naszego organizmu.

Drugim etapem niszczenia jest atakowanie mięśnia sercowego. Gdy wirusy grypy osiedlą się w sercu, powodują zapalenie mięśnia sercowego co jest bardzo poważną chorobą zagrażającą naszemu życiu i wymaga natychmiastowej reakcji lekarza.

Oczywiście nasze serce nie poddaje się i walczy. Leukocyty starają się gromadzić w miejscu infekcji oraz pożreć wirusy i bakterie ją powodujące. Następuje proces wytwarzania przeciwciał, które mają na celu uodpornienie organizmu na tę chorobę.

Abstrahując na chwilę od tego tematu, najgorszym błędem polskich i europejskich lekarzy jest zbijanie objawów gorączki w pierwszym dniu jej wystąpienia. Jest to kardynalny błąd. W tym momencie nasi lekarze przepisują leki lub antybiotyki od razu gdy do nich się udamy. Natomiast w Skandynawii jest nie do pomyślenia aby gorączka została zbita w pierwszym dniu, gdyż organizm sam walczy, wytwarza przeciwciała i stara się sam uodpornić oraz zwalczyć chorobę. Gdy podamy mu leki, sami mu w tym pomożemy, ale nasz organizm nie uzyska tej samoistnej ochrony, którą jest w stanie sobie sam zapewnić.

Wracając do tematu, oprócz przeciwciał wytwarzanych przez serca, nasz organizm wytwarza również specjalne białko, zwane interferonem, które przenika do jeszcze nie zainfekowanych komórek i nie pozwala im na zarażenie przez wirusa.

Niestety wszystko zależy od zdolności immunologicznych naszego organizmu i często zdarza się tak, że choroba bywa szybsza. Rozpowszechniająca się infekcja coraz bardziej utrudnia kurczliwość mięśnia sercowego i sprawia, że nasze serce coraz bardziej się męczy, gdyż musi wkładać coraz więcej pracy w proces pompowania krwi. Serce pompuje coraz mniejsze ilości krwi, co przypomina pracę serca w stanie przed zawałowym.

Utrudnienie przepływu krwi wpływa negatywnie na pracę całego organizmu i wpływa negatywnie na dotlenienie naszych organów oraz ich pracę.

Oczywiście przebieg zapalenia osierdzia mięśnia sercowego może przebywać w łagodniejszy sposób ale jest to choroba, której nie warto lekceważyć, gdyż może doprowadzić do zgonu. Nie umierają tylko ludzie starzy ale również osoby w wieku od 20 do 40 lat!

Ale jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego?

Zwykle jego objawy dają o sobie znać do 2 tygodni po wystąpieniu grypy.
Powoduje niepokojącą senność i nieustanne zmęczenie, rozbicie oraz stany gorączkowe z wahającą się temperaturą. Można zaobserwować  u chorego płytki oddech i duszności. Przyśpieszona akcja serca. Zaburzenie rytmu akcji serca, kołatanie, częstoskurcze. Bardzo często można odczuć ból w klatce piersiowej i okolicach serca.

To są typowe objawy, ale również ta choroba może odbywać się bezobjawowo. Od czasu do czasu może wystąpić kłucie serca.

Ale co zrobić po rychłej diagnozie?

Rozmiar spustoszenia i straty wywołane przez działanie i wpływ wirusów grypy zależy silnie od czasu.
Im szybciej udamy się do lekarza specjalisty, tym szybciej będzie można ocenić swój stan i zastosować odpowiednie leczenie. Broń Boże nie wolno działać nam na własną rękę!

Powinny zostać wykonane podstawowe badania sprawdzające stan naszego serca takie jak EKG, RTG klatki piersiowej, echokardiologia, badanie krwi, OB, morfologia, często również Holter.

Natomiast jak się leczyć?

Proces leczenia grypy polega głównie na zaleceniu choremu aby pozostał w domu, aby uniemożliwić dalsze rozsiewanie zarazków wśród społeczeństwa oraz ograniczenia w tym czasie aktywności fizycznej.

Chory powinien dużo wypoczywać i unikać wszelkich stresów, ponieważ organizm potrzebuje sił na walki z chorobą.

Bardzo często podaje się standardowe leki pomocne w leczeniu grypy, a w cięższych przypadkach antybiotyk, który niestety oprócz złych bakterii, niszczy również te dobre.

Podczas zapalenia mięśnia sercowego należy pamiętać o uzupełnianiu elektrolitów więc podaj się suplementy zawierające potas i magnez.

Nie będziemy rozwodzić się tutaj nad lekami, które należy podać podczas leczenia tej choroby, gdyż nie jesteśmy lekarzami i nie posiadamy odpowiednich do tego kompetencji. Ale najważniejszym morałem z tego artykułu ma być to, aby nigdy, przenigdy nie lekceważyć grypy i powikłań z niej wynikających. Jeśli chorujemy to należy doleczyć chorobę do końca a nie zażyć leki i iść do szkoły czy pracy. W ten sposób spowodujemy więcej złego niż dobrego.

Warto przeczytać również http://zdrowiemusisztowiedziec.blogspot.com/2013/04/uwaga-na-bezmyslne-stosowanie.htmlBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger