wtorek, 3 września 2013

Żonglowanie rozwija nasz mózg

Żonglowanie to jedna z wielu ważnych dyscyplin ruchowych znanych już od czasów starożytnych. Było rozrywką dla wielu ludzi i sprawiało wiele radości. Szczególną rolę odgrywało w greckich agorach oraz na cyrkowych estradach. Okazuje się, że żonglowanie nie zamarło i dalej jest skutecznie  trenowane  przez wielu ludzi współcześnie. Ale jak się  okazuje, nie jest tylko zwyczajną formą ruchu, ponieważ pozytywnie wpływa na rozwój naszego mózgu.

Dlaczego jest takie istotne dla utrzymania odpowiedniej kondycji umysłowej każdego człowieka?

Cała istota tkwi w głównym ośrodku układu nerwowego, którego składnikami są dwie ważne substancje biała oraz szara. Białą substancja zbudowana jest głównie z tłuszczy czyli lipidów, odpowiada za bardzo istotne procesy uczenia się. Natomiast substancja szara odpowiada za możność poruszania się oraz odczuwania bodźców. Okazuje się, że u każdego człowieka te dwie substancje występują w różnych ilościach i im więcej ich posiadamy tym nasz mózg jest lepiej rozwinięty. Na szczęście nic straconego, możemy skutecznie wpłynąć na zwiększenie ich objętości i wpłynąć na większą efektywność pracy naszego mózgu.

Jaki procesy mózgowe zachodzą podczas żonglowania?

Nad wpływem żonglowania prowadzone były badania na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie skutecznie i z powodzeniem przebadano szereg ochotników.

Żonglowanie tylko trzema piłeczkami potrafi zwiększyć objętość substancji szarej, czyli tej odpowiedzialnej za naukę aż o 5%. Oprócz tego ma wpływ na substancję szarą, natomiast nie oceniono jeszcze o ile się zwiększa.

Oprócz tego, okazało się, że jeśli przez jakiś czas trenowaliśmy żonglowanie lub tylko próbowaliśmy się go nauczyć, a potem przestaliśmy żonglować na dłuższy okres czasu to objętość tej substancji nie zmniejsza się i pozostaje dalej w rozwiniętej formie, czyli efekty naszej pracy pozostają stale w naszym mózgu i nie marnują się.

Żonglowanie zostało oficjalnie przyjęte jako terapia dla chorych z poważnym uszkodzeniem mózgu co stanowi skuteczną rehabilitację.

A jakie się zalety żonglowania?

- Wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową
- Poprawia nasz refleks oraz utrzymanie równowagi
- Synchronizuje pracę obu półkul mózgowych
- Wyrabia poczucie rytmu
- Zwiększa efektywność nauki
- Poprawia koncentracje i podzielność uwagi

Jak widzicie wiele dobrego wynika z nauki żonglowania i jest przyjemną oraz pożyteczną zabawą dla każdego człowieka. Zalecane jest osobą młodym, ciągle uczącym się i przyswajającym duże porcje wiedzy w szkołach, czy uczelniach.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger