piątek, 22 listopada 2013

Przydatne informacje dotyczące trądziku

Jest utrapieniem zarówno ludzi młodych jak i starszych, pojawia się w najmniej oczekiwanym czasie i szpeci nam skórę - to właśnie trądzik. 
Trądzik
Trądzik pospolity jest schorzeniem łojotokowym i prawie każdy młody człowiek w okresie pokwitania ma objawy trądziku, który w 80% przypadków ma łagodny przebieg, jednak w grupie ok. 20% pacjentów występują cięższe postacie zapalne z nasilonymi zmianami skórnymi. Trądzik jest także utrapieniem ludzi dojrzałych, szczególnie kobiet i mężczyzn powyżej 2 r.ż. U niemowląt i małych dzieci schorzenie występuje rzadko. 
Co sprzyja pojawienie się trądziku
Na pojawienie się trądziku wpływa wiele rzeczy takich jak: predyspozycje genetyczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także zaburzenia immunologiczne. 
Znaczna rolę odgrywają czynniki psychologiczne, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry. 

Najważniejszą rolę w etiopatogenezie zmian trądzikowych odgrywają trzy czynniki:

  1. Zwiększona w okresie pokwitania aktywność hormonów adrogenowych, które stymulują wytwarzanie łoju o nieprawidłowym składzie oraz powodują przerost gruczołów łojowych;
  2. Nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających i ujść gruczołów łojowych;
  3. Rozwój w okolicy mieszka włosowego różnych szczepów bakterii beztlenowych
Wygląd skóry 
trądzikowej
Skóra trądzikowa jest połyskująca, pokryta grudkami zapalnymi i krostkami ropnymi. Często pojawiają się zaskórniki zamknięte i otwarte tzw. "czarne wągry". W trądziku młodzieńczym zmiany występują na skórze czoła, nosa, brody "linia T" i policzków. W trądziku dorosłym dominują guzki zapalne i grudki oraz krosty ropne na brodzie, w rejonie żuchwy. Zmiany trądzikowe często dotykają także skórę klatki piersiowej, placów i pośladków. 

Proces powstawania krosty
W młodym organizmie krążą hormony zmieniające ciało w bardziej dorosłe. Zarówno u dziewcząt jak i chłopców, wzrasta ilość hormonów zwanych androgennymi. Zwiększona aktywność androgenów ma jednak większy wpływ na mieszki włosowe rozmieszczone na twarzy, szyi, klatce piersiowej oraz plecach. Reagują one wzmożona produkcją łoju. Łój to substancja tworząca naturalny płaszcz ochronny skóry, która natłuszcza i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Zbyt wiele łoju powoduje jednak, ze skóra zaczyna brzydko błyszczeć, a mieszki włosowe blokują się, tworząc zaskórniki. 

Obalamy fakty i mity dotyczące trądziku

Jakie czynniki mogą wpływać na nasilenie trądziku?
Trądzik może nasilać się przed miesiączka, a u dorosłych kobiet o wysokim poziomie testosteronu, może być związany z intensywnym uprawianiem sportu. U mężczyzn w wieku dorosłym najczęściej występuje jako efekt zastosowania niektórych odżywek dla kulturystów. Dieta powinna być zrównoważona, ponieważ niektóre produkty o wysokim wskaźniku glikemicznym mogą nasilać łojotok i zmiany skórne. Duży wpływ ma również przewlekły stres i czynniki psychologiczne.

Czy trądzik jest dziedziczony?
Jeżeli oboje rodziców miało trądzik, to prawdopodobieństwo, że dziecko będzie go mieć wynosi ponad 50%.

Czy kosmetyki mogą powodować trądzik?
Niektóre kosmetyki mogą nasilać łojotok i sprzyjać powstawaniu zaskórników, szczególnie tłuste kremy i niektóre kosmetyki do włosów.

Czy trądzik jest chorobą zakaźną?
Trądzikiem nie można się zarazić od drugiej osoby, ale poszczególne wykwity ropne mogą być przyczyną zakażenia skóry u innej osoby po bezpośrednim kontakcie i nie przestrzeganiu podstawowych zasad higieny.

Czy stres ma wpływ na trądzik?
Badania przeprowadzone na licznej grupie młodzieży uczącej się wykazały, że stres jest czynnikiem znamiennie wpływającym na nasilenie zmian trądzikowych.

Czy ciąża ma wpływ na stan trądziku?
U niektórych kobiet podczas ciąży trądzik zanika, jednak po urodzeniu dziecka ponownie wraca. Są też osoby, które skarzą się na zaostrzenie trądzikowych stanów zapalnych podczas ciąży. Leczenie zmian trądzikowych w okresie ciąży jest utrudnione ze względu na ograniczenia w stosowaniu różnych preparatów. 

Czy palenie ma wpływ na trądzik?
Coraz większa liczba badań dowodzi, że palenie prowadzi do nowej jednostki chorobowej zwanej "trądzikiem palacza". Dym papierosowy zwiększa poziom tlenku węgla w organizmie, co z kolei stymuluje gruczoły łojowe do produkcji nadmiernych ilości łoju. 

Jak należy postępować w trądziku?
Wybór postępowania leczniczego i pielęgnacyjnego w trądziku uzależniony jest od postaci trądziku, rodzaju dominujących wykwitów chorobowych, rozległości i umiejscowienia zmian skórnych.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem
Do mycia skóry używaj hipoalergicznego żelu bez mydła, zawierającego w swoim składzie delikatny środek myjący, który nie wysusza i nie podrażnia skóry. Następnie delikatnie osusz skórę. Nie szoruj jej, żeby dodatkowo jej nie podrażnić. Odczekaj ok. 30 minut i nałóż preparat przeciwtrądzikowy. 

Pamiętaj, żeby nie wyciskać i drapać krost, unikać stresu w miarę możliwości, jeść zdrowo i pić przynajmniej 2 l wody mineralnej dziennie.


Źródło:
  • Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A., Langer A., Placek W., Wolska H., Matusiak M. Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie, Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego Przegląd Dermatologiczny 2012.
  • Kapińska- Mrowiecka M., Postępowanie pielęgnacyjne w trądziku. Dermatol i uroda. Jesień-Zima 2011.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger