czwartek, 5 grudnia 2013

Kłopoty z płodnością

Bardzo często, kiedy młoda para decyduje się na powiększenie rodziny nie bierze pod uwagę faktu, że może napotkać się z problemami związanymi z poczęciem dziecka. Na początku pojawia się zaskoczenie, które później przeradza się w rozczarowanie, złość, a nawet depresję.

Niepłodność jest to stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo 12 miesięcznego współżycia seksualnego z częstotliwością około 4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych.

Szacuje się, że problem ten dotyczy 15 % par w wieku reprodukcyjnym. W odróżnieniu od niepłodności, bezpłodność to trwała niemożność posiadania potomstwa, przykładowo z powodu braku jajników u kobiet lub jader u mężczyzn.

Jakie są powszechne przyczyny niepłodności?

STRES
Stres ma niekorzystny wpływ na płodność. U kobiet podwyższony poziom stresu może prowadzić do podniesienia stężenia prolaktyny, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Hiperprolaktyna może przyczyniać się do cykli bezowulacyjnych, krwawienia międzymiesiączkowego, braku miesiączki lub zaburzeń miesiączkowania. Umiejętne dobieranie metod radzenia sobie ze stresem zwiększa szansę kobiety na zajście w ciążę. Podobna relacja dotyczy mężczyzn, u których podwyższony poziom prolaktyny wpływa na zmniejszenie poziomu testosteronu, którego odpowiednia ilość odpowiada za prawidłowy proces dojrzewania i produkcji plemników.

PALENIE PAPIEROSÓW
Młodzi ludzie starający się o dziecko powinni zdawać sobie sprawę, że higieniczny tryb życia może mieć wpływa na płodność. Pod wpływem dymu papierosowego dochodzi do powstania wielu wolnych rodników odpowiedzialnych za stres oksydacyjny. Reaktywne formy tlenu potrafią niszczyć komórki jajowe, uszkadzać błony komórkowe DNA oraz powodować szybsze obumieranie plemników.

ALKOHOL
Częste spożywanie alkoholu upośledza zdolność limfocytów do spełniania ich funkcji i osłabia ich aktywność. Prowadzi to do osłabienia funkcji układu odpornościowego całego organizmu w tym sprawności seksualnej. Kobiety starające się o dziecko powinny zapamiętać, że alkohol uszkadza komórki jajowe i podnosi ryzyko poronień. U mężczyzn natomiast występują zaburzenia wzwodu, pogarsza się jakość nasienia, a czasem spada poziom testosteronu.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Regularna aktywność fizyczna poprawia nie tylko ogólny stan zdrowia, ale też możliwości reprodukcyjne. U mężczyzn jej  niedostatek powoduje spadek poziomu testosteronu, a co za tym idzie problemy z płodnością.

CYWILIZACJA
Wpływ na płodność ma także sposób ubierania się czy dieta. W dawnych czasach nie noszono obcisłych ubrań , utrudniających wentylację, a dziś często do przegrzania jąder dochodzi choćby podczas pracy z laptopem na kolanach. Być może błahostka, ale istotna.


Według WHO "Zdrowie matki, a także sposób odżywiania kobiety w okresie poprzedzającym ciążę i podczas jej trwania oraz sposób odżywiania niemowlęcia są ważne dla zapobiegania chorobom cywilizacyjnym w ciągu całego późniejszego życia człowieka."  Dlatego odpowiednie odżywianie jest nie do przecenienia, ponieważ pomaga utrzymać zdrową ciążę, urodzić dziecko, ale co najważniejsze pomaga doprowadzić do zapłodnienia!Źródło artykułu:
"Zdrowie i uroda"

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger