wtorek, 17 grudnia 2013

Na zmęczenie żeń-szeń!

Czujecie się zmęczeni, znużeni, brak wam koncentracji? Z pomocą przychodzi żeń-szeń!

Żeń-szeń jest byliną z rodziny Araliowatych, która występuje głównie w ciernistych lasach górskich Azji od Nepalu po Mandżurię i Koreę. Roślina ta uprawiania jest w wielu krajach, w szczególności w  Japonii, Korei Południowej, Chinach, a nawet w Rosji. Jest to surowiec roślinny, któremu poświęcono ponad 2 tysiące publikacji naukowych o zróżnicowanej tematyce. Medycyna Dalekiego Wschodu wykorzystuje żeń-szeń do celów leczniczych już od 4000 lat, dlatego i my powinniśmy go docenić!

Ta wieloletnia roślina osiąga wysokość do 80 cm i żyje nawet 200 lat. Żeń-szeń zbierany jest, gdy korzenie osiągają długość około 8-20 cm i średnicę ok. 2 cm. Korzenie są mało trwałe, dlatego przeprowadza się ich sterylizację parą wodną w temperaturze około 130 stopni Celsjusza.  Po takim zabiegu korzeń zabarwia się na czerwono , gdyż zachodzi karmelizacja cukrów na jego powierzchni.

Korzeń żeń-szenia opisywany był już w słynnej chińskiej księdze leków pochodzącej z XI w. p.n.e., gdzie przypisywano mu m.in. działanie wzmacniające układ nerwowy, polecany był w stanach wyczerpania fizycznego oraz w zaburzeniach seksualnych. Korzenie rośliny były noszone na szyi jako talizmany, które miały zapewnić jego posiadaczom zdrowie i wszelkie powodzenie. Do Europy został przywieziony z Syjamu przez Francuzów, po czym rozpowszechniono go w innych krajach europejskich.

Korzeń żeń-szenia zawiera sporo związków naturalnych, przede wszystkim saponin i węglowodanów. Ponadto możemy znaleźć tam m.in. fenylokwasy. Najważniejsze działanie spośród związków aktywnych przypisuje się saponozydom żeń-szenia, nazywanych ginsenozydami, które są związkami o charakterze  glikozydów triterpenowych.

Właściwości ( w skrócie) żeń-szenia:

  • działa korzystnie w przypadku uczucia zmęczenia i znużenia
  • sprzyja utrzymaniu należytej sprawności fizycznej
  • poprawia koncentrację oraz czujność organizmu
  • wspomaga czynności układu odpornościowego 
  • działa wspomagająco na kondycje seksualną

Źródło zdjęcia: http://bodymax.pl/wp-content/uploads/2013/01/dlaczego-zenszen-021.png


Źródło posta:
"Zdrowie i uroda"

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger