piątek, 6 czerwca 2014

Czynniki emocjonalne w medycynie chińskiej

Udowodniono, że nadmierne i długotrwałe emocje doprowadzają do zakłócenia równowagi energetycznej ustroju pacjenta i do załamania czynności formacji obronnych. Dlatego też medycyna Dalekiego Wschodu zwraca szczególną uwagę na stany emocjonalne i stara się je kontrolować i wyciszać.

Do tego typu celów służy między innymi medytacja. Od dawno każdy z nas wie, że człowiek ulega różnym stanom emocjonalnym. Są to stany takie jak radość, strach, gniew, smutek, zmartwienia, przygnębienia i wstrząsy psychiczne.

Każdy z tych stanów ma odmienny wpływ na pracę poszczególnych organów i wpływa w różny sposób na nasze zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu.

Radość jest stanem, która wpływa korzystnie na czynności narządów ciała ludzkiego, natomiast radość nadmierna, żywiołowo wywoływana nagłą, ogromnie pomyślną wiadomością wywołuje niepokój, bicie i kołatanie serca, często skurcz napadowy, niekiedy połączony z arytmią, bezsenność a po pewnym czasie nawet owrzodzenie języka.

Strach to stan, który uszkadza energię Qi nerek, a zwłaszcza Yin Qi i może wywołać bicie serca, nocne poty, wysuszenie śluzówki jamy ustnej i gardła, a nadto może spowodować bóle kości i częste nocne oddawanie moczu.

Gniew jest stanem który nadmiernie pobudza energię Qi wątroby i w konsekwencji sprowadza zawroty głowy, dzwonienie w uszach, wymioty, pragnienie i bóle głowy. Gniew może także spowodować zaburzenia trawienia na skutek zaatakowania śledziony przez nadzwyczaj aktywną energię Qi wychodzącą z wątroby. Dzieje się tak wtedy, gdy człowiek ma atak gniewu w czasie posiłku. Jest również powszechnie znaną rzeczą, że tłumiony gniew i frustracja mogą doprowadzić do depresji.

Smutek sprowadza stan niedoboru energii Qi w płucach, a tym samym zaburza dystrybucję Qi w całym organizmie, a zwłaszcza w obrębie serca. Smutek może być przyczyną zmęczenia, duszności, przygnębienia, napadu płaczu, a także zatrzymania miesiączkowania u kobiet.

Zmartwienia i rozpamiętywania atakują energię Qi śledziony i wywołują zaburzenia w trawieniu. Pojawiają się wówczas takie objawy jak zmęczenie, luźne stolce i brak łaknienia. Zmartwienia zakłócają czynności energii Qi płuc i mogą powodować niepokój, uczucie duszności oraz bolesne napięcie mięśni szyi oraz barków.

Wstrząs psychiczny wywoływany przykrym przeżyciem uszkadza energię Qi serca i wywołuje bicie oraz kołatanie serca, duszności oraz bezsenność. Ponieważ serce jest siedzibą umysłu, to wstrząs psychiczny może sprowadzać niepokoje, chaos myślowy i trudności w mówieniu. Wstrząs psychiczny doprowadza do wyczerpania energii Qi nerek, zwłaszcza elementu Yin Qi nerki i na skutek tego prowadzi do zawrotów głowy, nocnych potów, uczucia suchości w ustach i dzwonienia w uszach.

http://pozastrefekomfortu.pl/wp-content/uploads/2013/09/Emocje.jpg

"Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki "Akupresura w pospolitych dolegliwościach". Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall."

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger