piątek, 6 czerwca 2014

Czynniki zewnętrzne a medycyna chińska

Zakłócenia atmosferyczne prowadzą do odczynów ze strony narządów ciała człowieka, zwłaszcza u osób szczególnie wrażliwych na wpływy zewnętrzne. Do tej grupy czynników należ żywioły takie jak wiatr, woda, zimno, wilgoć, suchość, gorąco czy ogień.

Wiatr jest czynnikiem silnym, gwałtownym i atakującym nagle. Wiatr atakuje głównie odkryte części ciała, a więc głowę, szyję i dłonie. Wiatr pobudza receptory skórne, a także bezpośrednio atakuje kanały energetyczne. Często toruje on także drogę dla innych czynników chorobotwórczych zewnętrznych. W następstwie szkodliwego działania wiatru może dojść do porażenia nerwu twarzowego, do nerwobólu trójdzielnego, do kręczu karku, a także kataru, kichania czy kaszlu.

Zimno wywołuje zastój energii Yang Qi i krwi. W efekcie następują takie objawy jak bóle, zwłaszcza w okolicy lędźwiowej, połączone z bolesnym napięciem mięśni, dreszcze połączone z gorączką, bóle żołądka i wymioty, a nie kiedy biegunki czy bolesne miesiączki.

Wilgoć atakuje najniżej umiejscowione części ciała a potem przemieszcza się w górę, kanałami kończyn dolnych i dociera do narządów miednicy wprowadzając zakłócenia pracy narządów rodnych wywołując między innymi upławy, podrażnienie pęcherza moczowego, problemy z oddawaniem moczu. W następstwie podrażnienia jelit występują biegunki. Gdy wilgoć zaatakuje stawy wywołuje bóle i obrzęki. Wilgoć uszkadza Yang Qi śledziony i wprowadza zakłócenia jej czynności. Po dotarciu do dróg oddechowych dochodzi do nieżytu nosa, gardła a nawet oskrzeli.

Suche powietrze ma tendencje do uszkadzania krwi i Yin Qi. Powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i gardła, oraz skóry. Dochodzi do skąpomoczu i wysychania kału.

Gorąco może uszkodzić Yin Qi. O ile dojdzie do naruszenia energii Yin Qi pojawiają się następujące objawy: poty, ból głowy, skąpy i ciemny mocz, wysychanie śluzówki i pragnienie. W przypadkach cięższych gorąco atakuje osierdzie wywołując niepokój, zaburzenia świadomości i mowy. Maksymalne nasilenie gorąca doprowadza do pojawienia się żywiołu ognia w ustroju chorego człowieka. Zazwyczaj tworzy się on w uszkodzonych narządach wewnętrznych. Cechuje się gwałtownymi ruchami ku górze ( jak płomień ). Jeżeli ogień dosięgnie głowę i mózg wystąpią gwałtowne bóle głowy, stan pobudzenia, lęki czy bezsenność.

http://static.twojapogoda.pl/2011/01/107911_mitchdobrowner1-900x506.jpg

"Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki "Akupresura w pospolitych dolegliwościach". Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall."

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger