piątek, 6 czerwca 2014

Energia witalna Ying i Yang

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest ciągła walka dwóch witalnych energii, które znajdują się w ciągłym ruchu i jednoczesnej równowadze. Oczywiście jest to podejście mocno filozoficzne i kłóci się ze zdaniem kościoła.

Najważniejszym pojęciem w medycynie Dalekiego Wschodu i najbardziej istotnym dla naszego życia i zachowania zdrowia jest pojęcie energii witalnej Qi.

Energia ta przenika wszystkie tkanki, komórki i narządy ustroju ludzkiego, a także krew i wszystkie płyny znajdujące się w naszym ciele.

Ostatecznie energii Qi nie została w żaden sposób zdefiniowana. Najprawdopodobniej jest to subtelna odmiana energii elektromagnetycznej.

Podobne znaczenie mają słowa "Etere", "Siła witalna", "Prana", "Fala eteryczna", "Dharma", "Logos" spotykane w piśmiennictwie poświęconym zagadnieniom energetycznym ciała ludzkiego.

Energia Qi związana jest z życiem i zdrowiem człowieka od chwili jego poczęcia aż do śmierci. O dobrym zdrowiu można mówić tylko wtedy, gdy zapas energii witalnej jest odpowiedni, a jej krążenie w naszym ciele jest swobodne.

Natomiast w przypadku niedoboru energii Qi lub jej zablokowania i zastoju pojawiają się kłopoty ze zdrowiem.

Energia życiowa zwana inaczej Tai Chi tworzy się już przy poczęciu człowieka. Źródłami tej energii są za równo ojciec jak i matka dziecka. Jest to więc energia odziedziczona.

W przebiegu swojego życia człowiek stale uzupełnia swoją energię Qi, czerpiąc ja z żywiołów oraz pokarmów.

Energia ta pobierana jest również z kosmosu całą powierzchnią powłok ciała przez punktu akupunktury, które stanowią okienka łączące człowieka ze wszechświatem.

Składa się ona z dwóch sił Ying i Yang, które znajdują się w nieustannej walce. Można porównać je do walki dobra ze złem. Przeważa raz jedna a raz druga, nigdy nie wygrywa żadna.

Zabiegi akupresury mają na celu przywrócenie równowagi pomiędzy tymi pradawnymi siłami i sprowadzenie pacjenta z powrotem do zdrowia.

Chińczycy, którzy byli bardzo dokładnymi obserwatorami zjawisk przyrodniczych, przyrównują energię Yang do oświetlonego promieniami zbocza górskiego, a energię Yin z zaciemnioną stroną tego samego zbocza, natomiast słońce, gwiazdy, światło, wigor kojarzą z energią Yang.

Uwaga! Wpis ten jest wpisem o charakterze mocno abstrakcyjnym i może kłócić się z Twoimi poglądami religijnymi lub filozoficznymi. Nie jest on narzucaniem poglądu innych tylko obrazem filozofii Dalekiego Wschodu.

http://rockszanty.pl/files/2010/05/ying-yang.jpg

"Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki "Akupresura w pospolitych dolegliwościach". Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall."

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger