niedziela, 22 czerwca 2014

Muzykoterapia jako forma skutecznego leczenia

Muzykoterapia jest formą psychoterapii, która wykorzystuje muzykę i jej elementy jako środki stymulacji oraz ekspresji emocjonalnej i komunikacji niewerbalnej w procesie diagnozy, leczenia i rozwoju osobowości człowieka. Jak mówił Victor Hugo: "Muzyka wyraża to, co nie może być wypowiedziane i co nie może być stłumione".

http://www.musictherapy.org/assets/1/17/SlideShowDimensionMain/slide1.jpg

Muzykoterapia doprowadzając do wewnętrznej harmonii podnosi odporność organizmu, wyzwala własne potężne mechanizmy obronne. Pomaga organizmowi bronić się przed chorobami, prowadząc czasem do samowyleczenia.

Zastosowanie muzykoterapii zamiast lekarstw, w połączeniu z aromaterapią i nowoczesną aparaturą do leczenia i regeneracji ciała daje rewelacyjne efekty terapeutyczne.

Seans muzykoterapii trwa ok. 45 minut i dzieli się na ściśle wiążące się ze sobą fazy:

I. Odreagowanie - klaskanie, tupanie, podskoki, gesty, krzyk.Cel : - zmniejszenie napięcia psychicznego. Ćwiczenia te obniżają lęk i agresję. Mogą być prowadzone bez podkładu muzycznego lub na tle szybkiej muzyki.

II. Zrytmizowanie - klaskanie, wykonywanie rytmicznych ruchów ciałem, maszerowanie.Cel : - pogłębienie "odreagowania" , przy równoczesnym "uporządkowaniu" i zintegrowaniu grupy przez wytworzenie poczucia wspólnoty.

III. Uwrażliwienie - I wersja - samodzielna gra na prostych instrumentach.Cel : - pogłębienie percepcji muzyki, uświadomienie dzieciom ich własnych stanów emocjonalnych.II wersja - wyrażanie ruchem, gestem różnych stanów emocjonalnych ilustrowanych przez muzykę.Cel : - uwrażliwienie na dynamikę, tempo, rytm itp

IV. Relaksacja - ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej lub siedzącej.Cel : - pogłębienie odprężenia fizycznego i psychicznego.Można stosować sugestię słowną spokoju, bezpieczeństwa i ciepła.

V. Aktywizacja - łagodna lub dynamiczna.a) łagodna - spokojne ćwiczenia w pozycji leżącej, przechodzenie do pozycji stojącej przez siad; b) dynamiczna - ćwiczenia w tempie (mini aerobic).

VI. Zakończenie - krótka rozmowa na temat odbytych zajęć, odczuć i wrażeńBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger