piątek, 6 czerwca 2014

Przyczyny chorób a medycyna chińska

Medycyna Dalekiego Wschodu stara się przede wszystkim likwidować przyczyny choroby, a dopiero na drugim miejscu leczenie objawowe.

Podstawową przyczyną chorób jest utrata równowagi energetycznej między czynnikami Yin i Yang w narządach i tkankach. Do utraty tej równowagi prowadzą różne czynniki chorobotwórcze ( patogenne ), które dzielimy na:

  1. Czynniki pochodzenia wewnętrznego
  2. Czynniki pochodzenia zewnętrznego
  3. Czynniki pozostałe o różnym charakterze
Do czynników chorobotwórczych wewnętrznych należą między innymi czynniki emocjonalne, a do zewnętrznych mające związek z zakłóceniami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami powietrza, wody i przyrody.

Choroby wywołane czynnikami emocjonalnymi są zazwyczaj usadowione głęboko i są oporne na leczenie. Zewnętrzne czynniki chorobotwórcze związane z zaburzeniami pogody mają ułatwione zadanie wtedy, gdy odporność ogólna organizmu ulega osłabieniu z różnych przyczyn.

Do zewnętrznych czynników chorobotwórczych zalicza się przede wszystkim zanieczyszczenie i skażenie środowiska zewnętrznego, które ostatnio coraz częściej daje się we znaki.

Do czynników chorobotwórczych innych o różnym charakterze zaliczamy nie tylko urazy fizyczne, psychiczne, zatrucia, błędy dietetyczne, uboczne działanie leków i nadużycia seksualne, ale także różnego rodzaju przeciążenia, nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny, nadużywanie leków, pasożyty.

Należy jednak dodać, że choroby wynikające z działania trzeciej grupy czynników na ogół poddają się leczeniu bez większych problemów i ich leczenie przynosi zadowalające efekty.

Leczenie rozpoczęte zbyt późno stosunkowo często zawodzi, natomiast wkroczenie z terapią we wczesnym okresie choroby zazwyczaj przynosi wynik pomyślny.

http://i.iplsc.com/tradycyjne-metody-wciaz-maja-swoich-zwolennikow/00010XB5HUVVQ4CE-C116-F4.jpg

"Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki "Akupresura w pospolitych dolegliwościach". Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall."

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger