poniedziałek, 16 czerwca 2014

Rysunki anatomiczne powierzchni ciała a kanały energetyczne

W tabelach anatomicznych, które poniżej zamieściliśmy pokazane zostały kanały energetyczne na całej powierzchni ciała ( przedniej lub tylnej ). Wszystkie kanały za wyjątkiem Głównego Regulatora Przedniego  i Tylnego biegną symetrycznie po obu stronach ciała. Punkty umiejscowione na tych kanałach również rozmieszczone są symetrycznie. Kanał Głównego Regulatora Przedniego biegnie w linii środkowej ciała na przedniej powierzchni, a kanał Głównego Regulatora Tylnego biegnie w tylnej środkowej linii ciała.

Oznaczenia punktów cyframi:

Ze względu na to, że kanały energetyczne typu YIN na kończynach dolnych oraz kanały typu YANG na kończynach górnych zaczynają się na dłoniach i stopach i są tam umiejscowione.

Ostatnie punkty na tych kanałach znajdują się na klatce piersiowej lub na głowie. Dla przykładu przedstawimy układ punktów na kanałach wątroby związanych z kończynami dolnymi, tułowiem oraz jelitem cienkim biegnącym na dłoni, przedramieniu, ramieniu, szyi i głowy.

Pierwszy punkt na kanale wątroby ( Nr 1 Dadun ) znajduje się na paluchu stopy, a ostatni ( Nr 14 Quimen ) na przedniej powierzchni klatki piersiowej w szóstej przestrzeni międzyżebrowej w linii środkowo-obojczykowej.

Inny natomiast jest układ punktów na meridianach typu Yang na kończynach dolnych i na meridianach typu Yin na kończynach górnych. Meridiany typu Yang biorą swój początek na głowie, a typu Yin na klatce piersiowej, a kończą się na stopie Yang lub dłoniach Yin.

Umiejscowienie punktów:

Warto zapoznać się z rysunkami na których podano topografię najważniejszych punktów na podudziu, przedramieniu, powłokach jamy brzusznej i na tylnej ścianie klatki piersiowej.

Dobory rytm przepływu energii:

Energia Qi przepływa wielokrotnie w ciągu doby przez sieć kanałów głównych. W każdym z tych kanałów w ściśle określonych godzinach poziom energii Qi i jej aktywność są najważniejsze. Najwyższa aktywność energii Qi występuje w każdym z Głównych Kanałów przez 2 godziny w ciągu doby.

Przód:

Tył:


Bok:


Symbole kanałów energetycznych:

P - kanał płuc
JG - kanał jelita grubego
Ż - kanał żołądka
ŚL - kanał śledziony
S - kanał serca
JC - kanał jelita cienkiego
PM - kanał pęcherza moczowego
N - kanał nerki
O - kanał osierdzia
PO - kanał potrójnego ogrzewacza
WŻ - kanał woreczka żółciowego
W - kanał wątroby
GRP - główny regulator przedni
GRT - główny regulator tylni
Ś - śledziona

"Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki "Akupresura w pospolitych dolegliwościach". Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall."

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger