środa, 25 czerwca 2014

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Aktualnie jest on wszechobecny wszędzie. Nie mylcie go z kwiatem bzu ani ze zwykłym chwastem. Kontakt z nim poprzez dotyk może doprowadzić do poważnych obrażeń, które bardzo trudno się goją a dodatkowo okropnie bolą.

Dla ludzkiej skóry kontakt z barszczem Sosnowskiego to bomba z opóźnionym zapłonem. Można sobie nie zdawać sprawy z niebezpieczeństwa - dopóki narażonej na działanie rośliny skóry nie wystawi się na działanie światła słonecznego. I, jak się okazuje, wcale nie trzeba zetknąć się z barszczem bezpośrednio.

- Nie znam żadnej rośliny występującej w tym kraju, która byłaby tak niebezpieczna, a w dodatku tak inwazyjna. Kiedy mamy do czynienia z rośliną trującą, to do zatrucia potrzebne jest np. jej połknięcie. A tu można ucierpieć, nawet nie dotykając krzewu! Wystarczy koło niego przejść. Dzieci i alergików dotyczy to w szczególności - mówi insp. Nowak.

Jak to działa? Liście i łodyga barszczu Sosnowskiego wydzielają tzw. furanokumaryny - to te substancje działają na skórę uczulająco. Potem wystarczy odrobina słońca i nieszczęście gotowe. W łagodniejszych wypadkach skutek to zaczerwienienie. W trudniejszych - wysypka, piekące bąble, w ekstremalnych - martwica skóry. Pomoc dermatologa wydaje się niezbędna.

Nawet ubranie nie jest przeszkodą jak piszą autorzy tego artykułu http://wiadomosci.onet.pl/prasa/barszcz-sosnowskiego-bolesny-problem-na-wakacje/c58h1 na Onecie!

Zapamiętajcie i trzymajcie się z daleka!

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć autorstwa Jarosława Konofala z Górek Wielkich, który życzliwie Nam je udostępnił :-)Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/prasa/barszcz-sosnowskiego-bolesny-problem-na-wakacje/c58h1

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger