środa, 4 czerwca 2014

Wyciągi alkoholowe

We wcześniejszych rozważaniach omawialiśmy wyciągi ziołowa na bazie wody. Tym razem zajmiemy się wyciągami na bazie alkoholu. Wyciągi te przygotowywane się przez laboratoria galenowe. Najbardziej popularna i najczęściej stosowana są nalewki.

Nalewki przygotowywane są najczęściej z rozdrobnionego surowca przez wytrawianie, najczęściej 70% alkoholem w odpowiednim stosunku surowca do alkoholu.

Stosunki:

  1. 1 część surowca słabo działającego do 5 części alkoholu.
  2. 1 część surowca mocno działającego do 10 części alkoholu.
Nalewki tego rodzaju charakteryzują się dużą trwałością postaci leku. W zależności od zużytego surowca, nalewki mogą być przeznaczone do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.

Nalewki do użytku wewnętrznego są dawkowane kroplami lub łyżeczką. Jednorazowa dawka nalewki z surowców słabo działających waha się od 0,5 do 1 g co odpowiada 25-50 kropli. Ilość przepisanego leku dla chorego nie powinna przekraczać 30 g. Jednorazowe dawki nalewek z surowców silnie działających wahają się od 0,2 do 0,5 g co odpowiada od 10 do 25 kropli. Ilość zapisywanej nalewki silnie działającej nie powinna przekraczać 20 g.

Nalewki do użytku zewnętrznego są stosowane najczęściej po odpowiednim rozcieńczeniu z wodą, jako płukanki lub okłady. Nieliczne z nich mogą być stosowane na skórę bez rozcieńczenia. Nalewki są bardzo często składnikami gotowych, złożonych leków aptecznych.

Jeśli chodzi o stabilizowane alkoholatury, są to wyciągi alkoholowe ze świeżych roślin stabilizowanych gorącym alkoholem w celu dezaktywowania enzymów powodujących rozkład substancji czynnych
Są one produkowane wyłącznie z surowców słabo działających. Dawkowane są kroplami według załączonego przepisu.

Natomiast wyciągi są otrzymywane przez wytrawianie suchych, rozdrobnionych surowców roślinnych przy użyciu odpowiedniego rozpuszczalnika ( alkohol, woda, eter ) w sposób zapewniający maksymalne wyekstrahowanie substancji czynnych, najczęściej przez perkolacje. Otrzymywane w ten sposób wyciągi są później zagęszczane. 

W zależności od właściwości substancji czynnych oraz innych dodatkowych substancji w nich zawartych można otrzymać 3 rodzaje wyciągów:
  1. Wyciągi płynne. ( W których sotsunek surowca i rozpuszczalnika wynosi 1 do 1 a więc działąją znacznie silnie niż nalewki przygotowane z tego samego surowca w stosunku 1 do 5 lub 1 do 10, dlatego dawki wyciągów płynnych są stosunkowo mniejsze. Dawki od 0,25 do 0,3  g. Dawkowanie kroplami 32 - 45 kropli ).
  2. Wyciągi gęste. ( Używane są głównie w przemyśle farmakologicznym, jako składniki gotowych leków. Obecnie wycofane z aptek. )
  3. Wyciągi suche w postaci proszku. ( Otrzymywane z surowców silnie działających. Niektóre z nich wykazują lepsze działanie niż czyste, wyizolowane alkaloidy. Częste składniki gotowych leków. Dawkowane od 0,2 do 1g )
Obecnie stosuje się wiele gotowych leków w różnych postaciach, zawierających wyciągi roślinne. Niekiedy leki te zawierają również dodatkowo chemioterapeutyki. Dobrze opracowana technologia produkcji tych leków, sprawdzone klinicznie działanie, a także wyczerpujące informacje dotyczące ich stosowania powodują iż leki te stanowią cenną pozycję w lecznictwie.

http://organeoblog.pl/wp-content/uploads/2013/08/nalewki-startowe.jpg

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger