czwartek, 25 września 2014

Tężnia solna w Dębowcu - dzisiejszy wypadzik

Witamy serdecznie w poście krajoznawczym dotyczącym ciekawych miejsc zdrowotnych w naszej okolicy. Dzisiaj udało Nam się być w bardzo nowoczesnej i zmodernizowane ze środków Unii Europejskiej tężni solankowej w centrum gminy Dębowiec.

Tężnia ta znajduje się za nowoczesnym pawilonem handlowym od razu obok strażnicy i przystanku autobusowego. Dojazd możliwy autobusem, samochodem bądź rowerem.
Sama tężnia solankowa swoją popularność zdobyła jeszcze przed modernizacją, gdzie w parku znajdował się tylko i wyłącznie grzybek z którego wylewała się woda i ulatniała sól. Natomiast dopiero kilka lat temu tężnia ta została zmodernizowana i przybrała całkowicie odmienny wygląd.


Stary grzybek został usunięty, wszędzie widać kostkę brukową oraz piękne zakola wykonane z drewna i gałązek z dzikiej czereśni.
Cała woda pompowana jest do drewnianych skraplaczy, które zraszają wszystkie ściany dookoła tężni. Opadająca woda spływa sobie po ściankach a wiatr rozwiewa potrzebne składniki do inhalacji zdrowotnych.

Cała woda spływa z drewnianych ścianek i ponownie opada do zbiornika przykrytego drewnianymi deskami. 


Pod deskami znowu woda jest mieszana i pompowana z powrotem do skraplaczy aby miała ciągły obieg.Solanka w Dębowcu charakteryzuje się bardzo dużą ilością składników mineralnych i pierwiastków.

Jest silniejsza od tężni w Rabce czy Kołobrzegu. Z Dębowca część solanki wywożona jest do innych ośrodków zdrowia i sanatoriów.Rozbudowa tężni pozwoliła na stworzenie bardzo przyjaznego dla zdrowia mikroklimatu, w którym ludzie mogą przez dowolną ilość czasu wdychać zdrowe dla nich składniki odżywcze i leczyć swoje codzienne schorzenia.

Jeśli chodzi o schorzenia to częste przebywanie w tężni solnej zalecane jest dla osób:

  1. Mających problemy z chorobami dróg oddechowych
  2. Dla reumatyków
  3. Ludzi mających problem z chorobami dermatologicznymi
  4. I wiele innych...

Popularność tężni można również dostrzec poprzez pryzmat zainteresowania. Tylko w dniu dzisiejszym w samej tężni znajdowało się ponad 30 osób, z czego część dojechała jeszcze autokarem z innych miejscowości.

Oprócz tego w pobliskim pawilonie można zakupić produkty lecznicze takie jak sól sodowo - bromowa do kąpieli :)

Jeśli ktoś nie wierzy to zapraszamy na krótką wycieczkę :)


Serdecznie zachęcamy jeśli ktoś ma czas, aby zjechać z głównej drogi do domu i podjechać sobie do Dębowca :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger