niedziela, 22 marca 2015

Rozmaryn lekarski

Rozmaryn to wiecznie zielone zioło z aromatycznymi liśćmi osiągającymi wysokość do 2 m. Zioło to pochodzi z regionów Morza Śródziemnego. Posiada właściwości: ściągające, odżywcze. "Zarówno całe zioło, jak jego olejek lotny jest używany jako środek stymulujący wypływ krwi menstruacyjnej, jak również jako środek powodujący poronienie".


Surowcem leczniczym są: Części nadziemne oraz olejek lotny.

"Badania naukowe dowiodły, że rozmarycyna działa jako środek pobudzający oraz średnio przeciwbólowy.Olejek lotny – Zawartość olejku lotnego w różnych częściach rozmarynu lekarskiego różni się zdecydowanie. Posiada on właściwości pobudzające oraz uśmierzające ból, zwłaszcza jeśli jest zastosowany na skórę.
Właściwości przeciwzapalne rozmarynu lekarskiego zawdzięcza to zioło głównie dwóm swoim składnikom – jest to kwas rozmarynowy oraz flawonoidy. Flawonoidy również wzmacniają naczynka włosowate. Rozmaryn lekarski jako całość posiada także właściwości ściągające".

Dawkowanie

"Napar sporządzony z zioła może być stosowany wewnętrznie w ilości 200 ml dziennie. Zewnętrznie, napar jest używany do płukania włosów w celu poprawienia cyrkulacji krwi w obrębie skóry głowy. Napar z rozmarynu lekarskiego może być również dodany do kąpieli jako orzeźwiający sposób na zaczęcie nowego dnia. Nalewka z zioła jest również stosowana, najczęściej są to 2 ml (40 kropli) dwa razy dziennie. Olejek aromatyczny z rozmarynu lekarskiego może być używany do kąpieli, jest pomocny w koncentracji i wspomaga uczenie się".


ODSTRASZACZ NA MOLE Z ROZMARYNEM LEKARSKIM

2 szklanki suszonej lawendy lekarskiej
2 szklanki suszonego rozmarynu lekarskiego
1 łyżka stołowa goździków
suszona skórka z cytryny

Wszystkie składniki przepisu zgnieść razem w niewielkiej miseczce, następnie rozdzielić na kilka muślinowych torebek. Torebki dobrze zawiązać i umieścić wśród wełnianych tkanin.

Rozmaryn doskonale komponuje się z: drobiem, rybami, jagnięciną i dziczyzną. 


Źródło:

* http://pl.herbs2000.com/ziola/rozmaryn_l.htm
* http://www.przyprawowy.pl/rozmaryn.html
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger