poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Dziewanna zwana królewską świecą

Już w starożytności przypisywano dziewannie liczne właściwości lecznicze. Współcześnie dziewanna  doskonale sprawdza się na chrypki, zapalnie strun głosowych, a olej z  tej rośliny jest niezastąpiony w leczeniu bólu i zapaleniu ucha środkowego.  Z tego powodu powinni mieć ja w swojej apteczce nauczyciele. 

Roślinę możemy znaleźć w Europie, Ameryce Północnej, a także w północnej części Afryki. Dziewanna rośnie na nieużytkach, na glebach jałowych, kamienistych i piaszczystych, a także na skrajach lasu. 

W celach leczniczych zbiera się kwiaty, korony kwiatowe, czasem owoce (nasiona). Co ważne myszy i szczury nie znoszą zapachu tej rośliny, stad warto ją wykorzystać do walki z tymi gryzoniami. 

Przeciwwskazania: Dziewanna  jest  bezpiecznym ziołem, i nie są znane żadne przeciwwskazania. Jak zawsze z każdym ziołem należy zachować umiar w czasie jego stosowania. Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem 

Dawkowanie: Sporządzoną herbatę pije się 3 do 4 razy dziennie. Liście lub kwiaty zioła w ilości 1 do 2 łyżeczek zalewa się 250 ml wrzącej wody i pozostawia do zaparzenia na 10 do 15 minut.

Kwiat do nabycia jest w sklepach zielarskich. 


Właściwości dziewanny Źródło:
https://hipokrates2012.wordpress.com/2014/03/07/dziewanna-lecznicza-panna/
http://pl.herbs2000.com/ziola/dziewanna.htm

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger