sobota, 12 września 2015

Czeremcha zwyczajna

Czeremcha to bardzo pospolite drzewo występujące głównie w niższych partiach gór. Kwitnie w okresie od kwietnia do maja. Posiada wiele cennych surowców które wykorzystujemy w ziołolecznictwie. Jeśli jesteście ciekawi jakich to poczytajcie :)

Odwar z kory
Należy 3 łyżki kory zalać 2 szklankami wody. Gotować 10 minut i odstawić na 20 minut. Następnie przecedzić. Pić 3-4 razy dz. po 100-150 ml
Płukać jamę ustną, gardło, wargi sromowe i pochwę (dobre też są nasiadówki 30-40 minutowe) przy stanach zapalnych i ropnych oraz zakażeniach wirusowych, grzybiczych i bakteryjnych

Napar z kwiatów
Należy 2 łyżki kwiatów zalać 200 ml wrzącej wody. Odstawić na 20 minut i przecedzić. Pić 3-4 razy dz, po 100-150 ml
Z naparu kwiatowego robić okłady 10 minutowe (2-3 razy dz.), na oczy, a przy stanach zapalnych i ropnych oraz przy nadmiernym łzawieniu, pieczeniu.

Syrop czeremchowy
1 szkl. kwiatów i 1 szkl. mielonych gałązek zalać 3 szkl. wody. Następnie zagotować i odstawić. Wlać 100 ml wódki. Pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Przefiltrować przez gazę i wlać 200 ml miodu naturalnego, wsypać 250 ml cukru, 30 g gliceryny i sok z dwóch cytryn, starannie wymieszać. Przechowywać w butelkach w ciemnym miejscu. Zażywać 4-6 razy dz. po 1-2 łyżki przy przeziębieniu, nieżytach dróg oddechowych i kaszlu.

Wyciągi wodne z owoców działają przeciwbiegunkowo, przeciwkrwotocznie, wzmacniająco, napotnie, przeciwgorączkowo i moczopędnie.

Odwar z owoców: 3 łyżki owoców zalać 2 szkl. wody; zagotować i odstawić na 30 minut; przecedzić; osłodzić miodem. Pić 3-6 razy dz, po 200 ml

Intrakt z owoców
Należy pół szkl. pognieconych świeżych owoców zalać 400 ml gorącej wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Do 100 ml intraktu wlać 100 ml miodu, wymieszać. Zażywać 3-4 razy dz. po 1 łyżce.

Sok z owoców 
Przy pomocy sokowirówki, który jest bardzo bogaty w witaminy, pektyny, sole mineralne i aktywne barwniki. Można go pić po rozcieńczeniu z wodą w czasie upałów oraz dolewać do herbaty w okresie zimowym.

Nafta czeremchowa
Świeżą korę, gałązki lub same kwiaty zmielić przez maszynkę. Na każde pół szkl. masy roślinnej dać 200 ml nafty czystej (kosmetycznej); wytrawiać 3 dni, przefiltrować .Chorą skórę przemywać 2-3 razy.Wskazania: trądzik, ropne choroby skóry, wirusowe choroby skóry, grzybice, pasożytnicze roztocze, zapalenie mieszków włosowych.

2 komentarze :

 1. Nie słyszałam o tym drzewie. Za to polecam herbatę z czystka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czystka również znamy i stosujemy :)

   http://www.zdrowonaturalnie.pl/2014/04/czystek.html

   Usuń

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger