sobota, 7 lipca 2018

Balja - Ekologiczne środki czystości

Powracając wspomnieniami do targów Ekotyki w Katowicach chcemy Wam przedstawić kolejną świetną, młodą polską markę produkującą ekologiczne środki czystości Balja. W nasze posiadanie wpadły trzy produkty tej marki, a mianowicie: proszek do zmywarki, nabłyszczacz do naczyń oraz wybielacz do ubrań. 


O marce

O tej młodej marce chcemy powiedzieć Wam coś więcej, gdyż na prawdę wnosi w świat kosmetyków i ekologicznych środków czystości coś nowego. Firma BALJA prowadzona jest przez młodą rodzinę, która kocha ekologię i ekologiczne życie zgodne z naturą. Zajmują się produkcją naturalnych i ekologicznych środków czystości, proszków do prania, proszków do zmywarek, jak również wybielaczy bez szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych. 

W składzie ich proszków nie znajdziemy syntetycznych aromatów, barwników, fosforanów, zeolitów, konserwantów, chloru, surowców pochodzenia zwierzęcego. Produkty przeznaczone są dla wegetarian oraz wegan. 

Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z właścicieli, który jest dyplomowanym fizykiem, aby lepiej zrozumieć procesy jakie zachodzą podczas mycia i uzmysłowić sobie, dlaczego produkty marki BALJA są dobre dla środowiska.

Opakowania

Marka dba o środowisko naturalne, stąd produkty marki są w 100%  biodegradowalne, a opakowania i cała reszta łatwo poddaje się recyklingowi. Minimalizm i estetyka są zachowane. 

Proszek do zmywarki


Proszek do zmywarki został zamknięty w przyjaznej dla środowiska i łatwo poddającej się recyklingowi opakowaniu o wadze 600 gram. Takie opakowanie z powodzeniem wystarczy nam na 30 myć, czyli przy codziennym stosowaniu na miesiąc. 


Opakowanie było dobrze zabezpieczone, stąd nic w transporcie się nie przedziurawiło, czy wysypało. Z tyłu opakowania znajdziemy wszystkie interesujące nas informacje na temat przeznaczenia produktu, jego użycia, czy składu. 


Zawsze myślałam, że kapsułki są bardziej poręczne niż proszek, że za dużo z nimi bawienia. Myliłam się. Czy wiecie, że do wyprodukowania kapsułki potrzebne są sztuczne polimery takie, jak np. PEG-40? Nie są one obojętne dla środowiska. Proszek ma jeszcze jedną wielką zaletę zdecydowanie działa szybciej, ponieważ nie trzeba czekać, aż osłonka czy kapsułka się rozpuści. 

Do jednego umycia wystarczy wsypanie jednej łyżki stołowej proszku do zbiornika na detergent. Proszek ma biały kolor i jest bezzapachowy. 

Czy jestem z niego zadowolona? Gdy pierwszy raz go wsypałam, pomyślałam, ze pewnie nie domyje moich naczyń, tak dobrze, jak moja ulubiona kapsułka, ale myliłam się. Naczynia były pięknie i dokładnie domyte, a co najważniejsze nie czułam chemicznego zapachu po umyciu naczyń. 


Skład

30% cytrynian sodu, wodorowęglan sodu, 10-15% nadwęglan sodu, krzemian sodu, węglan sodu, TEAD (aktywator bielenia), <5 amylaza="" b="" enzymy="" fosfaniany="" niejonowe="" powierzchniowo-czynne="" substancje="" subtylizyna="">


Proszek zawiera substancje mineralne występujące w naturze. Dodatki, które są w 100% biodegradowalne oraz dodatki pochodzenia roślinnego. W porównaniu ze składem mojej ulubionej kapsułki wypada rewelacyjnie. 

W tym przypadku skład idzie z działaniem.

Cena: 21,85 zł, czyli przy codziennym stosowaniu jedno mycie proszkiem do zmywarki wychodzi nas około 0,73 gr prawda, że tanio?

Proszek do zmywarki

Nabłyszczacz do naczyń 


Nabłyszczacz zamknięty został w ciemnej butelce o pojemności 500 ml. Etykieta została wykonana z przyjaznego i bezpiecznego dla środowiska szarego papieru. 

To moje pierwsze spotkanie z nabłyszczaczem do naczyń, ale nie byle jakim. Uważałam zawsze taki produkt za zbędny, bo moja kapsułka zawierała już taki nabłyszczacz. 


Produkt wlewamy do odpowiedniego zbiorniczka zgodnie z instrukcją zmywarki. Jest to produkt o bezbarwnym zabarwieniu i niezbyt przyjemnym zapachu, ale nie o zapach tutaj chodzi, ale o jego działanie. 

Jak wiecie lub nie. Nabłyszcz pobierany jest pod koniec pracy zmywarki. Urządzenie samo dozuje, ile takiego produktu potrzebuje. Wystarczy odrobinę go wlać, więc jest to produkt wydajny. 

Efekt?  W połączeniu z proszkiem do zmywarki i nabłyszczaczem otrzymałam naczynia śniące, bez smug i przykrego zapachu. Powiem Wam, że jeszcze nigdy zastawa stołowa tak mi się nie błyszczała. 

Skład

Woda, 5-15 % niejonowe środki powierzchniowo-czynne, kwas cytrynowy, alkohol etylowy, alkohol izopropylowy.

Nabłyszcz zawiera mieszaninę alkoholu etylowego i izopropylowego (oba bardzo szybko odparowują stąd nie mają wpływu na spożywaną żywność) oraz kwasek cytrynowy. 

Cena:  9,50 zł - tani, jak barszcz :)

Nabłyszczacz

Wybielacz do ubrań


Wybielacz do ubrań został zamknięty w przyjaznej dla środowiska i łatwo poddającej się recyklingowi opakowaniu o wadze 600 gram. Opakowanie jest szczelnie zamykane na klips.


Z tyłu opakowania wyczytamy wszystkie interesujące nas informację na temat stosowania produktu oraz jego skład. 

Wybielacz możemy stosować na trzy sposoby: na plamy, do wybielania, czy do prania. Takie zastosowania podaje także producent: 

Plamy: wymieszaj proszek w proporcji 1:3 z wodą o temp. Maks. 40°C. Tak otrzymaną pastę nałóż na plamę na maks. 5 min. W razie potrzeby potrzyj w miejscu plamy. Ubranie wypierz. W przypadku uciążliwych plam powtórz procedurę.

Wybielanie: dodaj 4 łyżki stołowe (60 g) do 4 l wody o temp. Maks. 40°C. Maksymalny czas namaczania dla tkanin kolorowych: 1 h, dla tkanin białych: 6 h. Po namoczeniu wypierz. Uwaga: należy sprawdzić trwałość kolorów nanosząc produkt na niewidoczną część odzieży, a następnie spłukując i pozostawiając do wyschnięcia.

Pranie: dodaj do proszku do prania: trudne i zaschnięte plamy: 3 łyżki stołowe (60 g), zwykłe plamy - 1,5 łyżki stołowej (30 g). Lepszy wygląd ubrań: dodaj łyżkę stołową wybielacza do każdego prania. Zawsze przestrzegaj zaleceń producentów ubrań. Uwaga: nie używaj do prania materiałów z jedwabiu, skóry lub wełny. Nie używaj na emaliowanych lub powlekanych powierzchniach. Nie namaczaj odzieży z metalowymi dodatkami lub wykończeniem ognioodpornym. Namoczonej tkaniny nie wystawiaj na słońce przed praniem lub płukaniem.

Wybielacz stosuję dodając go do prania białych ubrań, czy alternatywnie na plamy. Dodawany systematycznie do prania białych ubrań sprawia, że  biel na ubraniach wygląda na dużo bielszą niż bez jego użycia. Ubrania wyglądają, jak ze sklepu. Z plamami na ubraniach dobrze sobie radzi, ale z mocno zaschniętymi już nie do końca. Duży plus za działanie już w niskiej temperaturze. Jestem zadowolona z jego działania. 


Skład

30% Nadwęglan sodu, węglan sodu, TEAD (aktywator bielenia).

Wybielacz zawiera aktywny tlen (oxi-action), który usuwa większość plam. Nie zawiera: chloru, enzymów, zeolitów ani środków konserwujących.

Cena: 17,85 zł

Wybielacz do ubrań

Podsumowując, Balja to fajna ekologiczna marka ze środkami czystości przyjaznymi naturze. Jest to marka, która nie ma wygórowanych cen, stąd każdy może sobie pozwolić na zakup takiego produktu.  Kupując produkty tej marki wiem, że dbam o środowisko. W ofercie maraka ma jeszcze sól do zmywarki, ale tej jak na razie nie próbowałam. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger