sobota, 4 sierpnia 2018

Dlaczego warto pić herbaty Ivan Czaj?

Jakiś czas temu do naszych drzwi zapukał kurier z przesyłką pysznych herbat liściastych IVAN CZAJ ze sklepu Kalina-Sklep. Ucieszyłam się ogromnie, ponieważ w paczce znajdowało się wszystkie rodzaje herbat, a było ich aż 7. Skupiłam się jednak na jej podstawowej, oryginalnej wersji bez dodatków. 


Herbaty liściaste są coraz bardziej popularne w środowiskach domowych. Przede wszystkim widzimy co pijemy, a w herbatach z torebek niby na ich opakowaniu podany jest skład, a tak naprawdę nie do końca mamy pewność, czy zawartość naszej torebki to zawiera. Może zawiera to, co pisze na jej opakowaniu, ale jakiej jakości?

Największą ochotę na herbaty mamy z reguły jesienią, czy zimą, kiedy to deszcz za oknem uderza o parapet, czy zimą, gdy jest mroźno i siadamy z kubkiem herbaty i dobrą książką przy kominku. Porównując lato w tym roku z ubiegłym rokiem można stwierdzić, że przynajmniej u Nas na południu polski lato jakoś kaprysi. Jest albo upalnie nie do wytrzymania, albo chłodno i wtedy zamiast po zimny napój z lodówki mam ochotę na ciepłą, dobrej jakości herbatę. 

IVAN CZAJ 

To herbata wywodząca się z Rosji. Tak, mało kto o tym wie, ponieważ większość dostępnych w sklepach herbat wywodzi się z Chin, Sri-Lanki, czy Indii. 

Historia tej herbaty opowiada o młodym Iwanie, który znany był z zamiłowania do różnego rodzaju ziół. Badał, opisywał je i sporządzał różnego rodzaju CZAJ, czyli herbatki na wiele problemów. Mieszkańcy wioski, z której się wywodził nazywali go IWAN CZAJ. Pewnego dnia z niewiadomych przyczyń IWAN zniknął, a na polach pojawiła się roślina o charakterystycznym czerwonym kolorze kwiatów. Mieszkańcy wioski, gdy tylko ją zobaczyli nazwali ją IWAN CZAJ i tak oto CZAJ (roślina) posłużyła do zrobienia opisywanej w tym poście herbaty, która znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych i świetnie nadaje się do picia. 

WŁAŚCIWOŚCI

- wygląd samego suszu przypomina herbatę, którą IWAN CZAJ tak naprawdę nie jest,
- zawiera dużo ślazów, więc dobrze sprawdzi się na górne drogi oddechowe, układ pokarmowy, 
- łagodzi zgagę, nadkwaśność,
- uspokaja i reguluje proces trawienia,
- łagodzi stres, pozwala się odprężyć,
- zawiera sporo białka, stąd podnosi naszą odporność,
- uśmierza ból głowy,
- zmniejsza ciśnienie krwi,
- reguluje gospodarkę hormonalną u Pań,
- zapobiega przerostowi gruczołu krokowego u Panów.

Takie niepozorne zioło, a jak wiele ma właściwości :)

JAK PARZYĆ?

W identyczny sposób, jak herbatę. Zalewamy wrzątkiem 2 łyżki surowca i parzymy około 10-15 minut. Nie ma potrzeby jej odcedzania.WIERZBÓWKA KIPRZYCA

IWAN CZAJ sporządzana jest z najbardziej herbacianej wśród ziół, a dokładnie z liści wierzbówki kiprzycy, zebranej ręcznie, fermentowanych i obrabianych według starosłowiańskiej receptury. Nie zawiera ona teiny, czy kofeiny, więc nie działa na nasz organizm uzależniająco.

liście wierzbówki kiprzycy z borówką

Wierzbówka tak naprawdę jest czarna, ale po zgnieceniu jej liści komórki puszczają sok. Zostawiane w ten sposób zioło czernieje, a następnie go suszymy. W taki sposób jest bardzo podobna do klasycznej, czarnej herbaty. Jej napar przypomina czarną herbatę. Z kolei jej zapach jest lekko miodowy, trochę taki jakby dodany do niej została cytryna i odrobina cukru. 

W ofercie sklepu tak, jak już wspomniałam znajdziemy 7 rodzai herbat IWAN CZAJ:
- oryginalna,
- z imbirem,
- z wiązówką błotną


- z dziką różą,
- z rokitnikiem,


- z borówką,
- z głogiem,


Cena tych herbat waha się w granicach 12,99-14,99 zł za 35 gramowe opakowanie. Wybierając te herbaty mam pewność, że są one ekologiczne (świadczy o tym zielony listek), czyli od zbioru aż do suszenia i procesu fermentacji zachowujemy unikalne właściwości herbaty, które są regulowane przez Ministerstwo Rolnictwa.


Każda z herbat jest wyjątkowa. Smakuje lekko miodowo, a jej dodatek urozmaica jej walory smakowe.

PRZECIWSKAZANIA

Ciąża i karmienie piersią.


Herbaty IVAN CZAJ
>>Znajdziecie w TUTAJ<<Źródło:
  1. https://treborok.wordpress.com/kompleks-witaminowy-do-zapobiegania-90-chorob/
  2. https://www.herbs2000.com/pl/ziola/wierzbowka_k.htm
  3. http://survincity.com/2012/11/history-oblivion-willow-and-replace-it-with-russia/
  4. https://www.youtube.com/watch?v=s3xT8B8A66s

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger