środa, 5 grudnia 2018

Złoty korzeń lekarstwem na wiele dolegliwości

Kurkuma to popularna przyprawa, która gości w kuchni już prawie każdego Polaka. Jednak, czy każdy zdaje sobie sprawę z jej zdrowotnych właściwości? W dzisiejszym wpisie właśnie chcemy Wam je przybliżyć. Kurkumę mieloną zakupiliśmy w sklepie nieopodal nas, Soul-Farm
W jaki sposób otrzymywana jest kurkuma?

Kurkumę otrzymuje się z kłączy ostryżu długiego, inaczej zwanego szafranem indyjskim. Wyglądem kłącze podobne jest do imbiru. Cechą rośliny jest pomarańczowa barwa, która odpowiada za kolor , np.curry. Barwi się nią też makarony i inne dania, na które akurat przyjdzie nam ochota. 

Kurkuma posiada ziemisty smak. Gotowanie i podgrzewanie niweluje jej gorycz. Dobrze komponuje się z imbirem, pieprzem, papryką, kolendrą, cynamonem. Używa się jej zazwyczaj w formie sproszkowanej. Lubi barwić potrawy i też dłonie. Dobrze przechowywać świeże kłącza owinięte folią w lodówce. Sproszkowane kłącza najlepiej trzymać w szczelnie zamkniętych woreczkach lub szklanym słoiku. 

Prozdrowotne działanie kurkumy

Hindusi znają jej właściwości od lat. Goi ona rany, oczyszcza krew. Wykazuje także  zbawienne działa na żołądek, leczy choroby pasożytnicze. Główną jej substancją czynną jest kurkumina. Silnie działa przeciwutleniająco, antybakteryjnie, przeciwzapalne, przeciwirusowo. Łagodzi także stany zapalne. Jej skuteczność można porównać z działaniem niektórych leków przeciwzaplanych. To szansa dla osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stanów.  

Dolegliwości trawienne

Kurkuma dzięki swoim właściwościom żółciopędnym może być pomocna przy dolegliwościach trawiennych. Można ją stosować w stanach zapalnych wątroby i dróg żółciowych. Działa rozkurczająco i przeciwzapalnie. Przeciwdziała zapaleniu trzustki i żołądka. Może być wsparciem przy chorobie Leśniowskiego-Crohna. 

Badacze uważają, że kurkuma może przyśpieszać procesy naprawcze w ludzkim organizmie. Daje to nadzieje w leczeniu  choroby Alzheimera.

Kurkuma to najbardziej przebadana roślina. O działaniach kurkumy można mówić dużo, ponieważ jej działania są wszechstronne. To nie tylko antyoksydant. Jej właściwości są znane z właściwości wywieranych na pracę woreczka żółciowego, a także posiada działania antywirusowe, antypierwiotniakowe, antybakteryjne, antypasożytnicze. Związki w kurkumie działają niszcząco, oddalająco, czy stabilizująco. Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina. A czy słyszeliście, że połączenie kurkuminy z piperyną (pieprzem czarnym) w stosunku 2:1 daje wzmocnienie antyoksydacyjne w układzie immunologicznym ponad 1000 razy. Sami stosujemy takie połączenie już od kilku lat.Kurkuma zawiera 1 % kurkuminy. To jej najaktywniejsza substancja. Kurkumina składa się z 40 części bioaktywnych, czyli osobniczych bytów biochemicznych. Czynniki, które są w kurkumie (nie tylko kurkumina) powodują autofagie, czyli samopożeranie komórek rakowych, niszczenie wolnych rodników. 

Jeśli chcemy wzmocnić synergie kurkumy z piperyną to dosypmy odrobinę pieprzu cayenne. To wzmocni działanie synergiczne. Oprócz tego otrzymamy pobudzenie z letargu komórek aparatu trawienno - wydalniczego i przyśpieszymy o 2-3 godzin nasz metabolizm. 

W kurkumie znajdziemy niesamowite enyzymy m. in. takie, jak: katalaza, oksygenaza chelatowa hematowa H01, które wstrzymują procesy starzenia się mózgu.Właściwości antydepresyjne

W opublikowanych w USA badaniach podawano 500 mg kurkumy 2 razy dziennie. Z kolei druga grupa badanych otrzymywała wypisany na receptę środek antydepresyjny. Z kolei trzecia obie substancje. Obserwacje trwały 6 tygodni. Co z tego wynikło? Okazało się, że kurkuma jest tak samo skuteczna, jak wypisywany na receptę lek antydepresyjny. Spożywanie kurkumy nie niesie ze sobą skutków ubocznych takich, jak w przypadku stosowania leków antydepresyjnych. Kurkuma nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.Zakupiona przez nas kurkuma występuje w formie sproszkowanej o wadze 250 gram. Jest szczelnie zamknięta,a  jej duża pojemność wystarczy nam na długie chwile gotowania.

Lubimy barwić nią ryż, a także przygotowywać z niej leczniczy shot na pobudzenie zamiast kawy. Sami zobaczcie, jak go zrobić w poniższym filmie.
Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=UP8rRDmqMIM&t=21s
https://www.youtube.com/watch?v=41X4g5kGXJI
http://bonavita.pl/wlasciwosci-lecznicze-kurkumy-jak-dziala-kurkuma

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz!
Anonimie, bardzo Cię prosimy, podpisz się imieniem lub nickiem, będzie nam łatwiej Ci odpowiedzieć.

Miłego dnia życzy :-)
ZdrowoNaturalnie.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 ZdrowoNaturalnie.pl , Blogger