Kategorie
Polecane produkty

Alergie pokarmowe u dzieci i dorosłych

Alergie pokarmowe stają się coraz poważniejszym zagrożeniem dla każdego z nas. Wraz ze wzrostem ilości żywności przetworzonej, dużej ilości konserwantów i polepszaczy jesteśmy narażeni na coraz większy wpływ substancji szkodliwych, które nas uczulają. Jak sobie z tym poradzić?

Choroby te nie oszczędzają nikogo. Atakują zarówno dorosłych jak i dzieci. Bez najmniejszego wyjątku. Ich leczenie okazuje się procesem długotrwałym i bardzo uciążliwym i najczęściej bywają tak bardzo dotkliwe i uporczywe, że nie da się w żaden sposób ich ignorować. Współczesne medycyna cały czas boryka się z pytaniami i nie rozwiązanymi problemami gdyż nie posiadamy jeszcze wystarczającej wiedzy na temat alergii pokarmowych i ich zapobiegania oraz leczenia. Musimy zdać sobie sprawę ze świadomego dbania o swoje zdrowie i powiedzieć sobie jasno na co musimy zwracać uwagę i czego unikać aby się ponownie nie uczulać i nie zaostrzać objawów alergii.

Taką bardzo znaną i często występującą alergią jest skaza białkowa.

Więc czym objawia się skaza białkowa?


Jest to specyficzny rodzaj alergii pokarmowej, która najczęściej objawia się objawami podobnymi do atopowego zapalenia skóry. Zmiany skórne występują najczęściej na rączkach i palcach dziecka, stopach, a nawet twarzy i szyi. Niewielkie płaty naskórka łuszczą się i odpadają. Skóra czerwieni się i powoduje swędzenie tak samo jak w przypadku grzybicy. Pierwsze objawy skazy białkowej obserwujemy u niemowląt, gdy dziecko posiada nie naturalnie czerwone i świecące policzki. Bardzo często pociera je rączkami. Nie jest tylko alergią powstającą po spożyciu mleku i produktów mlecznych. Problem jest dużo bardziej skomplikowany. Najczęściej alergia ta dopada małe dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Natomiast nie jest to choroba nieuleczalna. Podczas odpowiednich konsultacji z lekarzem specjalistą i stosowaniu się do odpowiednich zaleceń choroba ta bardzo często ustępuje.

Wszelkie problemy powodujące powstanie skazy białkowej opierają się na zaburzeniach trawiennych białek. Białka są przecież tak bardzo istotne i potrzebne w procesie rozwoju każdego człowieka, tym bardziej małego dziecka, a jednak czasami nasz układ trawienny nie toleruje białka.

Całą istotą tej choroby jest fakt, że w układzie trawiennym dziecka nie dochodzi do całkowitego rozbicia białka na aminokwasy. Pozostałości po nie dokładnie rozbitych białkach są zbędne dla naszego organizmu i traktowane są jako produkt uboczny przemiany materii. W najgorszych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia układu pokarmowego i obniżenia odporności dziecka.

Czego nie wolno podawać dziecku i mamie karmiącej piersią podczas skazy białkowej?


 1. Białka
 2. Jajek
 3. Czerwonego mięsa
 4. Czekolady
 5. Orzechów
 6. Miodu
 7. Produkty mleczne i mlekopochodne
 8. Grzyby
 9. Cebula
 10. Czosnek
 11. Gorch
 12. Kapusta
 13. Ogórki
 14. Pomidory
 15. Sałata
 16. Owoce cytrusoe

Należy zwracać uwagę nasz wszystko co pryskane lub tuczone. Zalecana jest naturalna, wiejska żywność z ekologicznych upraw i hodowli.


Warto rozmawiać o tego typu alergiach i schorzeniach gdyż coraz częściej dotykają lub mogą dotknąć każdego z nas. Warto wiedzieć jak postępować w takich sytuacjach i zasięgnąć po radę lekarza.alergia_pokarmowa_5-8393044