Dzisiaj postaramy się przygotować dla Was kochani czytelnicy jakiś ciekawszy i bardziej treściwy wpis dotyczący bardzo popularnego tematu związanego z kosmetykami i na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze naszych kosmetyków.

Jak ocenić jakość kosmetyków?

Na pewno nie powinniśmy się sugerować wspaniale przygotowaną reklamą, marką czy ceną. Nie zawsze to co drogie jest dobre, również to co tanie zwykle nie powala. Również powinniśmy zdecydować czy kupimy kosmetyki naturalne czy syntetyczne. Oprócz tego należy zwracać uwagę na to, czy kosmetyk może być z powodzeniem stosowany przez alergików i czy posiada właściwy certyfikat i na jakiej podstawie zostaje on przyznawany. Jest tak, że jeżeli firma spełnia odpowiednie normy musi zwrócić się do odpowiedniej instytucji oraz musi dokonać opłaty kosztów przyznania certyfikatu co jest dość drogą inwestycją i nie każda z firm się na to decyduje. 218243102_d21c3c2320_o-8882284
Notka o testach dermatologicznych

Często na kosmetykach możemy znaleźć notkę o testowaniu kosmetyku na zwierzętach oraz testowane dermatologiczne. W krajach Unii Europejskiej testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zabronione dlatego tak na prawdę taka notka nie ma żadnego znaczenia.

A więc czym się kierować?


Oczywiście składem kosmetyku! Firmy kosmetyczne są zobowiązane podawać skład kosmetyków na opakowaniach według odpowiedniej nomenklatury. Każdy z tych składników może zostać w łatwy sposób sprawdzony w internecie co jest rzeczą bardzo użyteczną i przydatną.

Jak zdecydować czy dany kosmetyk jest dobry dla Nas?


Tak na prawdę możemy kierować się dwoma aspektami:

 1. – Prawem obowiązującym w Unii Europejskiej
 2. – Reakcją własnego organizmu

Często słyszy się, że dany składnik kosmetyku jest dla Nas szkodliwy? Tak jest ale nie do końca jak Nam się wydaje. Np. biorąc pod uwagę parafinę jest ona dla Nas szkodliwa w momencie gdy ją skonsumujemy ( wprowadzimy doustnie do Naszego organizmu ) a nie nałożymy na skórę. To bardzo ważny fakt, który należy brać pod uwagę.

Prawo Unii Europejskiej stara się chronić konsumenta w taki sposób aby proporcje substancji chemicznych w kosmetykach były dopierany w sposób właściwy bez szkody dla Naszego zdrowia.

Czy można temu zawierzyć? Raczej tak, ale zawsze należy patrzeć w pewien sposób krytyczny.

To tyle jeśli chodzi o słowa wstępu. Teraz zastanówmy się jakie substancje znajdujące się w kosmetykach codziennego użytku mogą Nam zaszkodzić.

4459923137_1ea4b21210_o-1559550

Co Nam szkodzi w kosmetykach?

A więc tych związków jest na prawdę sporo. To czy faktycznie szkodzą jest kwestią sporną. Dla jednych są bezpieczne a co z ludźmi o bardziej wrażliwej lub alergicznej skórze?

 1. – Parabeny ( Methyl, Ethyl, Propyl, Buthyl )
  1. – Tak na prawdę w kosmetyce służą do przedłużania trwałość sprzedawanych kosmetyków. Udowodniono, że są odpowiedzialne za powstawanie stanów alergicznych skóry, wyprysków, rumieni i pokrzywek. Łatwo przenikają do krwioobiegu i układu limfatyczngo co jest sporym zagrożeniem dla kobiet w ciąży ( i ich zarodka ) natomiast w przypadku mężczyzn powodują ich feminizację.
 2. – Dioksan ( pochodna glikolu etylowego )
  1. – Pełni funkcję rozpuszczalnika dla substancji zawartych i mieszanych w kosmetykach. Łatwo przenika przez skórę i powoduje jej podrażnienia. Wnika również do krwioobiegu powodując uszkodzenia w bardzo istotnych organach takich jak płuca, serce, nerki czy wątroba przyczyniając się do ich marskości. Również zagraża zdrowiu płodu. Jest substancją rakotwórczą.
 3. – Alfa-Hydrokwasy ( alpha hydro acid )
  1. – Wykorzystywane są do produkcji kosmetyków złuszczających naskórek. Stosowane przez zbyt długi czas mogą powodować wysuszanie skóry, utratę wody oraz jej pękanie.
 4. Bentonit ( bentonite sodium )
  1. – Substancja ta wnika do porów i kanałów łojowych powodując ich zatykanie poprzez wspólną pracę z parafiną. Tworzy czopy i zapalenia łojotokowe. Nie pozwala na naturalne oddychanie poprzez skórę oraz wydalanie potu.
 5. Olej parafinowy ( petrolatum, parafin oil )
  1. – Razem z Bentonitem nie wchłaniają się przez skórę natomiast są odpowiedzialne za zapychanie kanałów łojowo – potowych co uniemożliwia oddychanie przez skórę oraz wydalanie potu. Może również prowadzić do rozwoju trądziku.
 6. Talk 
  1. – Talk jest proszkiem, który w połączeniu z łojem może tworzyć sztywną maść zatykającą gruczoły łojowe. Ponadto badania wykazały, że może być przyczyną powstawania nowotworów.
 7. Polimery filmotwórcze ( PVP/VA Copolymer )
  1. – Są związkami powstającego na bazie ropy naftowej. U osób cierpiących na alergie lub nadwrażliwość na tą substancję może prowadzić ona do duszności.
 8. Sodium Lauryl Sulfate ( SLS )
  1. – Należy do grupy syntetycznych detergentów dodawanych do wszelakich płynów do kąpieli oraz szamponów czy płynów do prania. Jej zadaniem jest usuwanie tłuszczu oraz wytworzenie piany. Substancja ta często powoduje podrażnienia oczu, wysypki czy jest przyczyną łupieżu. 
 9. Triclosan
  1. – Jest substancją antyseptyczną w kosmetykach.Często stosowany w leczeniu trądziku, Jego długotrwałe stosowanie może prowadzić do nowotworów skóry. Jest również zagrożeniem dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
 10. Substancje koloryzujące ( synthetic colors )
  1.  – Jest to szereg substancji nadających piękną barwę naszym kosmetykom aby wyglądały bardziej atrakcyjnie. Są niestety substancjami rakotwórczymi i szczególnie musimy uważać na farby do włosów. Oznacza się je FD&C oraz D&C a później kolor.
 11. Substancje zapachowe ( fragrances )
  1. – Jest to grupa substancji odpowiadających za zapach naszych kosmetyków. Często są to substancje silnie uczulające bądź rakotwórcze. Mogą być przyczyną wysypek, zawrotów głowy, duszności. Jeśli producent jest uczciwy wobec konsumenta to podaje pełne nazwy substancji zapachowych. Nie należy stosować w czasie ciąży oraz karmienia piersią.

To na tyle jeśli chodzi o najbardziej groźne substancje znajdujące się w kosmetykach i produktach codziennego użytku.Na pewno jest ich dużo więcej ale może jeszcze kiedyś wrócimy do tego tematu. 

Zachęcamy do komentowania i wspólnej dyskusji 🙂

Źródła:

 1. – http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/10-skladnikow-w-kosmetykach-ktorych-bezwzglednie-powinno-sie-unikac_38764.html
 2. – http://luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm
X