Czym popijać lekarstwa

C

Tabletki to suplementy stosowane praktycznie przez większość populacji ludzkiej. Zażywamy je rano, w południe, wieczorem, ale czy wiemy czym najlepiej je popijać, a czym nie powinno się tego robić?

Niestety okazuje się, że należy uważać na płyny, którymi zapijamy nasze codzienne lekarstwa. Ich skład, pochodzenie i właściwości mogą mieć negatywny wpływ na działanie zażywanych leków i wywoływać negatywne skutki uboczne lub osłabiać ich działanie. Na większości ulotkach dołączonych do lekarstw możemy przeczytać zdanie, że „należy popić tabletkę odpowiednią ilością płynu”. Ok. Ale jakiego płynu? Obojętnie jakiego? Postaramy się teraz trochę przybliżyć Państwu zasady zdrowego zażywania leków.

Na  pierwszy ogień należy wziąć nasze ulubione, codzienne używki takie jak kawa i herbata. Albowiem udowodnione jest, że zapijanie tabletek tymi cieczami powoduje osłabienie wpływu lekarstw albo całkowite jego zablokowanie. Chodzi tutaj głównie o leki zawierające duże ilości żelaza, które jest blokowane przez kawę lub herbatę. Oczywiście głównym podejrzanym typem spod ciemnej gwiazdy jest zawarta w kawie kofeina.

Tak, więc idąc dalej nie powinniśmy zapijać leków napojami takimi jak coca-cola, pepsi czy inne środki energetyzujące. Zawierają one bowiem duże ilości kofeiny lub tauryny.

Na trzecim miejscu znajduje się mleko. Mimo, że uważane jest za zdrowy i naturalny środek oczyszczający i osłonowy, to nie jest zalecane abyśmy popijali nimi tabletki. Ta ciecz również osłabia działanie leków.

Na czwartym miejscu znajdują się popularne „zapitki” takie jak soki owocowe, nektary i koncentraty.

Świeżo wyciśnięte, z naturalnych owoców mimo, że bardzo zdrowe mogą nam nawet zaszkodzić w reakcji z zażywanymi lekami. Najgorszy bowiem jest sok z grejpfruta ponieważ wchodzi on w gwałtowną reakcję z niektórymi lekami. Wpływa on na podwyższenie stężenia niektórych leków we krwi co może wywołać negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, np. takie leki na ciśnienie czy serce, czy popularne leki zawierające statyne na obniżenie złego cholesterolu.

Kolejne złe środki do zapijania leków to różnorodne napary ziołowe, które powszechnie stosowane są jako środki profilaktyczne. Wydaje się niby, że zioła nie zaszkodzą a mogą pomóc, niby tak jest ale jednak biorąc pod uwagę np. nasiona lnu ta reguła się nie sprawdza. Len działą jak bardzo skuteczny środek osłonowy i chroni nasz żołądek tak dokładnie, że uniemożliwia wchłanianie nawet substancji leczniczych.

Trzeba wspomnieć tu o środkach antykoncepcyjnych. Jeżeli zażywamy len mogą stać się one mniej skuteczne co może wiązać się z konsekwencjami na całe życie.

Chyba najgorszą substancją do zapijania wszelakich leków to alkohol. Od dawna udowodniono jego katastroficzny wpływ w reakcji z zażywanymi lekami. Takie połączenie może wywołać potliwość, drgawki, rozpalenie, wymioty, nudności czy bóle brzucha, kołatanie serca, wzrost ciśnienia czy nawet utratę przytomności, zapaść i śpiączkę

Musimy pamiętać również, że najbezpieczniejszą substancją do zapijania leków jest zwykła woda.

Lecz musimy być świadomi również tego, że nie tylko rodzaj ale jej ilość ma znaczenie. Do poprawnego rozpuszczenia leku w naszym żołądku nie wystarczy łyk wody, powinna to być minimum szklanka, około 200 ml. Wtedy nasz żołądek rozpuści lek w dobrych proporcjach co pozwoli na lepsze rozprowadzenie go po organizmie. Mam nadzieję, że po takim długim wykładzie każdy z Was będzie wiedział czym popijać leki i jakich cieczy unikać. shutterstock_51757759-9340910

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta