Cześć Wami. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym kolejnym wpisem. Tym bardziej coś bardziej pikantnego, aby ciągle nie zanudzać Was wpisami o kosmetykach. Chcemy znowu wrócić dzisiaj do przypraw i omówić dla Was kolejny produkt marki Dary Natury a mianowicie pieprz cayene lub kajeński. Na pewno już wcześniej o nim słyszeliście ale czy wiecie czym na prawdę jest ta przyprawa? Znajdziecie ją w w sklepie Herba-Farm.pl.1-6396511

Na pewno znacie lub co najmniej słyszeliście o coś ciekawego na temat tej przyprawy. W Polsce jest ona dość popularna ze względu na swój pikantny, lekko ziołowy smak oraz skuteczne i udowodnione właściwości prozdrowotne.

Przyprawa swoją przygodę zapoczątkowała w Indiach, gdzie jest uprawiana i skąd została przywieziona do ciepłych rejonów Gujany Francuskiej zwanej Cayenne. Uprawiana jest nawet w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. Przyprawa stała się popularna tak samo jak zwykły pieprz.

Ale czym tak na prawdę jest pieprz cayene? Jak się okazuje nie jest to pieprz a właściwie drobno zmielona, mieszanina różnych gatunków papryczek chilli. Do produkcji przyprawy używa się głównie malutkich, dojrzewających papryczek o kolorze czerwonym lub żółtym, dlatego barwa papryki nie jest całkowicie czerwona a raczej bardziej lekko żółtawa lub pomarańczowa.

2-5667158

Jednakże nie chcemy skupiać się na historii tej przyprawy a raczej na jej drogocennych właściwościach prozdrowotnych, które w domowej profilaktyce sprawdzają się na prawdę bardzo skutecznie. Wielu z nas docenia tą przyprawę głównie za to co nam oferuje a nie za walory smakowe, które są również bardzo ciekawe. Słusznie, bo to co skrywa w sobie to istna poezja.

Pieprz cayene dzięki dużej zawartości aktywnych substancji takich jak kapsaicyna czy piperyna, skutecznie przyśpiesza metabolizm i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej

Sprawdza się doskonale jako domowy detoksykator. Pozwala na skuteczne pozbywanie się toksyn z organizmu i pozwala wrócić do pierwotnej równowagi.

Reguluje pracę żołądka i jelit. Wspomaga trawienie i zwalcza niestrawność, wzmacnia pracę układu pokarmowego.

Dodatkowo pieprz cayene sprawdzi się doskonale w walce z biegunkami. Stosowany jest również w leczeniu wrzodów żołądka. 

Pieprz cayene reguluje poziom ciśnienia we krwii. Działa podobnie jak imbir i powinny zainteresować się nim osoby cierpiące na nadciśnienie. 

Chroni przed gromadzeniem się płytki miażdżycowej oraz samą chorobą miażdżycową. Rozcieńcza krew i zapobiega powstawaniu zatorów.

Systematyczne stosowanie pieprzu cayene, chroni przed powstaniem zmian nowotworowych, głównie w przypadku osób palących. Kapsaicyna wiąże rakotwórcze substancje i chroni przed powstawaniem guzów i zmian nowotworowych w płucach.

Dodatkowo przyprawa reguluje poziom trójglicerydów, pozwala unormować ich poziom do odpowiedniej i bezpiecznej formy.

Dodatkowo pieprz cayene działa uśmierzająco i przeciwbólowo. Pomaga zapomnieć o bolących stawach, kościach oraz mięśniach.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to nie wszystkie przebadane właściwości pieprzu cayene, które tutaj dla Was opisaliśmy, jednakże ich ilość jest na tyle duża, aby stała się ona produktem “must have” w naszej kuchni. My osobiście od zawsze gustowaliśmy w pikantnych przyprawach, lubimy jeść na ostro i gotujemy na ostro. Staramy się, aby nasze codzienne posiłki obfitowały w ostre przyprawy oraz duże ilości ziół. Kochamy to wszystko i dlatego pewnie nikt z nas nie choruje na nadciśnienie oraz cholesterol.

3-3381012

Przyprawa jest piękna, zamknięta w standardowym, foliowym worku o pojemności 60 g. Na pierwszy rzut oka przypomina zwyczajną paprykę mieloną, jednakże jest troszkę jaśniejsza od niej. Czy taka pojemność wystarczy? Wszystko zależy jak dużo będziecie jej stosować, jednakże pamiętajcie o umiarze.

Smak pieprzu cayene jest bardzo intensywny, pikantny i charakterystyczny. Mieliśmy i stosowaliśmy go z różnych źródeł ale zawsze smakował podobnie. Jest ostry i dość intensywny. Sprawia, że się pocimy i często stajemy się czerwoni. Oczywiście, najlepsze przyprawy znajdziecie tam, gdzie się je produkuje czyli w krajach Afryki i tropikach, jednakże na tą chwile możecie spokojnie cieszyć się przyprawą produkowaną przez naszą krajową firmę. 

UWAGA! Zbyt duża a właściwie ogromna dawka kapsaicyny i piperyny, znajdującej się w pieprzu, może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Dlatego osoby posiadające słabe serce powinny uważać i stosować ją z rozsądkiem. Oczywiście są to mocno skrajne przypadki, trzeba by było zjeść tego na prawdę dużo aby doprowadzić się do takiego stanu.

Jeśli chodzi o cenę przyprawy, to w sklepie Herba-Farm.pl zapłacicie za niego zaledwie ponad 4 złote. Nie jest to jakoś strasznie dużo a jakość jest na prawdę wysoka. Tym bardziej, że Dary Natury dba o jakość swoich produktów.

>> Dary Natury – Pieprz Cayenne 

X