DIY – Mydło na bazie smalcu i oliwy z oliwek oraz olejku manuka dla skóry z problemami

D

Witajcie kochani! Dzisiaj chcemy pochwalić się drugim mydełkiem które również przygotowaliśmy i będzie sobie leżakować przez długi czas. Tym razem mydełko będzie bardzo proste, bo tylko dwu tłuszczowe. Niespodzianką będzie obecność prawdziwego olejku manuka firmy PARRS Products, który wykorzystaliśmy również do jego produkcji. Zobaczcie sami co wyczarowaliśmy.p1200202-3339807

Zobaczcie jakie ono piękne, jak fajnie leży sobie w silikonowych foremkach i czeka aż je sobie wyjmiemy i będziemy leżakować. Trochę jednak to potrwa, ponieważ każdy mydlarz wie, że od przygotowania do finalnego przetestowania produktu mija trochę czasu.

Co będzie nam potrzebne:

1. Smalec lub inny rodzaj łoju (200 g)

2. Oliwa oliwek (200 ml)

3. Olejek manuka 100% naturalny (Marki PARRS Products)

Do przygotowania ługu sodowego:

1. Wodorotlenek sodu

2. Woda demineralizowana

Przydatne narzędzia:

1. Stare garnki

2. Zlewka z miarką

3. Waga

4. Coś do mieszania

5. Mikser lub blender

6. Okulary ochronne i rękawiczki

Oczywiście produkcja mydła wymaga odpowiednio przygotowanej receptury i zachowania proporcji, które są bardzo istotne aby mydło nam wyszło. Zanim przystąpimy do pracy, warto skorzystać z kalkulatora mydlanego i obliczyć odpowiedni stosunek składników. Kalkulator wyliczy nam również ile wody oraz wodorotlenku mamy użyć. 

mydlo2bze2bsmalcu2bi2bmanuka-5296673

Tym razem całkowita masa tłuszczu będzie wynosić 400 g. Należy pamiętać aby stosunek tłuszczów stałych do tłuszczy ciekłych wynosił najlepiej pół na pół czyli 1:1. Dlatego wystarczy nam jedna kostka smalcu o wadze 200 g i 200 ml oliwy z oliwek

Dlaczego mydło na bazie smalcu?

Mydła na bazie smalcu nie posiadają szczególnych właściwości. Jest to po prostu najtańszy oraz najbardziej powszechny tłuszcz znajdujący się praktycznie w każdym domu. Smalec nawilża naszą skórę, dostarcza kwasów tłuszczowych oraz powoduje, że mydło fajnie się pienia. Oliwa pielęgnuje, odbudowuje skórę oraz również dogłębnie nawilża.

Dlaczego olejek manuka?

Olejek manuka w ostatnich czasach zdobył ogromną popularność, ze względu na swoje silne antyseptyczne i przeciwgrzybiczne właściwości. Dodatkowo sprawdza się dobrze w profilaktyce zmian trądzikowych oraz opryszczki. Reguluje wytwarzanie sebum. Jest olejkiem o działaniu przeciwzapalnym, łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia.

Jak przygotować mydło? Proces jest bardzo prosty, jednak będzie wymagał od Was pewnej ostrożności oraz cierpliwości.

1. Krokiem pierwszym jest przygotowanie ługu sodowego. 

Według danych które wyliczył nam kalkulator, na 140 ml wody demineralizowanej będziemy potrzebować 60 g wodorotlenku sodu

Pamiętajcie aby zawsze wlewać ług do wody a nie wodę do ługu!!!

Proces wytwarzania ługu wiąże się również z wytwarzaniem ciepła, dlatego do słoika włożonego do chłodnej wody, wlewamy wodę demineralizowaną a następnie bardzo ostrożnie dodajemy wodorotlenek. 

Oprócz tego uważajcie aby się nie oparzyć, starajcie się nie wdychać oparów, gdyż one działają drażniąco na błony śluzowe oraz układ oddechowy. Wodorotlenek sodu jest substancją chemiczną i stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

p1200171-1892241
p1200177-9833715

2. Etap drugi to stworzenie fazy olejowej.

W powolnej kąpieli wodnej, będziemy musieli rozpuścić 200 g smalcu a następnie dodamy do niego 200 ml oliwy z oliwek. Możecie wykorzystać do tego garnek z gotującą się wodą oraz małą miskę, która będzie ten garnek przykrywać. Para wodna będzie nagrzewać miskę od spodu. Tłuszcz powoli będzie się topić.

Oliwę z oliwek odmierzamy sobie spokojnie przy użyciu zlewki z miarką. Ma jej być 200 ml.

p1200179-9383570

Smalec wieprzowy zaś waży 200 g. Zwykle wychodzi to jedna kostka.

4941640747_19efa768c4_o-6371161

Tak to wygląda jak już się wszystko stopi i razem połączy. Możemy to lekko przemieszać tak aby wszystko się fajnie połączyło.

p1200184-6291584

3. Trzecia faza to połączenie fazy ługowej z fazą olejową oraz dodanie zapachu.

Ta faza będzie polegać na wlaniu wcześniej przygotowanego ługu do rozpuszczonego tłuszczu. Pamiętajcie, że ług nadal jest żrący i róbcie to bardzo ostrożnie.

Do starego garnka wlejcie tłuszcz, następnie podłączcie sobie mikser lub blender. Jedną ręką powoli dolewajcie ług do tłuszczu a drugą spokojnie i powoli miksujcie. Miksować należy tak długo, aż tłuszcz zacznie się ładnie żelować. 

Na samym końcu dodajemy zapach a właściwie olejek manuka, który ma leczyć zmiany skórne. Robimy to pod koniec aby ług nie zniszczył jego właściwości, chociaż i tak pewne reakcje chemiczne w mydle będą nadal zachodzić.

Polecamy olejek manuka 100% czysty i naturalny, pochodzący prosto z Nowej Zelandii od firmy PARRS Products. Testowaliśmy go już wcześniej i mogliśmy sprawdzić na sobie jego skuteczne właściwości. Więcej o manuka możecie poczytać tutaj Olejek manuka. p1200182-7654401
p1200189-7794557

4. Ostatnią fazą jest rozlanie gęstniejącego mydła do foremek i krojenie.

To już końcowy krok, który musimy wykonać. Tym razem wykorzystamy sobie ładne, silikonowe foremki, akurat wystarczyło nam na sześć sztuk fajnych, okrągłych mydełek.

Pamiętajcie, że od tego momentu mydło musi poleżeć 24 godziny, zanim wyciągniemy go z foremek aby mogło dalej leżakować przez minimum sześć tygodni. Tak na prawdę im dłużej mydło poleży tym będzie lepsze. Więc nie spieszcie się.

W przypadku foremek nie musimy mydła już kroić, dlatego jest to wygodny sposób formowania kształtu 🙂

p1200200-4127114

5, Ostatnim krokiem jest wyciągniecie mydełek z forem po upływie 24 godzin. Pokrojenie ich na mniejsze kawałki oraz leżakowanie.

W naszym przypadku wcześniej skorzystaliśmy z foremek silikonowych gdzie udało się stworzyć dokładnie sześć kostek mydła. 

p1200342-6119876

To już wszystko w temacie mydła na bazie smalcu i oliwy z oliwek oraz olejku manuka. Mydełko jest bardzo proste i tanie, jedynym drogim składnikiem jest olejek manuka, który kosztuje dość dużo, ale my mieliśmy okazję go wykorzystać dzięki firmie PARRS Products, która posiada wspaniałe produkty. Dajcie znać co o nim sądzicie i czy robicie również swoje mydełka 🙂

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta