Dziewanna zwana królewską świecą

D

Już w starożytności przypisywano dziewannie liczne właściwości lecznicze. Współcześnie dziewanna  doskonale sprawdza się na chrypki, zapalnie strun głosowych, a olej z  tej rośliny jest niezastąpiony w leczeniu bólu i zapaleniu ucha środkowego.  Z tego powodu powinni mieć ja w swojej apteczce nauczyciele. 

Roślinę możemy znaleźć w Europie, Ameryce Północnej, a także w północnej części Afryki. Dziewanna rośnie na nieużytkach, na glebach jałowych, kamienistych i piaszczystych, a także na skrajach lasu. 

W celach leczniczych zbiera się kwiaty, korony kwiatowe, czasem owoce (nasiona). Co ważne myszy i szczury nie znoszą zapachu tej rośliny, stad warto ją wykorzystać do walki z tymi gryzoniami. 

Przeciwwskazania: Dziewanna  jest  bezpiecznym ziołem, i nie są znane żadne przeciwwskazania. Jak zawsze z każdym ziołem należy zachować umiar w czasie jego stosowania. Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem 

Dawkowanie:

Sporządzoną herbatę pije się 3 do 4 razy dziennie. Liście lub kwiaty zioła w ilości 1 do 2 łyżeczek zalewa się 250 ml wrzącej wody i pozostawia do zaparzenia na 10 do 15 minut.

Kwiat do nabycia jest w sklepach zielarskich. 

Właściwości dziewanny 

dziewanna-8436524

Źródło:

https://hipokrates2012.wordpress.com/2014/03/07/dziewanna-lecznicza-panna/

http://pl.herbs2000.com/ziola/dziewanna.htm

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

About the author

Redakcja

Dodaj komentarz

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta