Energia witalna Ying i Yang

E

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest ciągła walka dwóch witalnych energii, które znajdują się w ciągłym ruchu i jednoczesnej równowadze. Oczywiście jest to podejście mocno filozoficzne i kłóci się ze zdaniem kościoła.

Najważniejszym pojęciem w medycynie Dalekiego Wschodu i najbardziej istotnym dla naszego życia i zachowania zdrowia jest pojęcie energii witalnej Qi. Energia ta przenika wszystkie tkanki, komórki i narządy ustroju ludzkiego, a także krew i wszystkie płyny znajdujące się w naszym ciele. Ostatecznie energii Qi nie została w żaden sposób zdefiniowana. Najprawdopodobniej jest to subtelna odmiana energii elektromagnetycznej. Podobne znaczenie mają słowa „Etere”, „Siła witalna”, „Prana”, „Fala eteryczna”, „Dharma”, „Logos” spotykane w piśmiennictwie poświęconym zagadnieniom energetycznym ciała ludzkiego. Energia Qi związana jest z życiem i zdrowiem człowieka od chwili jego poczęcia aż do śmierci. O dobrym zdrowiu można mówić tylko wtedy, gdy zapas energii witalnej jest odpowiedni, a jej krążenie w naszym ciele jest swobodne. Natomiast w przypadku niedoboru energii Qi lub jej zablokowania i zastoju pojawiają się kłopoty ze zdrowiem. Energia życiowa zwana inaczej Tai Chi tworzy się już przy poczęciu człowieka. Źródłami tej energii są za równo ojciec jak i matka dziecka. Jest to więc energia odziedziczona. W przebiegu swojego życia człowiek stale uzupełnia swoją energię Qi, czerpiąc ja z żywiołów oraz pokarmów. Energia ta pobierana jest również z kosmosu całą powierzchnią powłok ciała przez punktu akupunktury, które stanowią okienka łączące człowieka ze wszechświatem. Składa się ona z dwóch sił Ying i Yang, które znajdują się w nieustannej walce. Można porównać je do walki dobra ze złem. Przeważa raz jedna a raz druga, nigdy nie wygrywa żadna. Zabiegi akupresury mają na celu przywrócenie równowagi pomiędzy tymi pradawnymi siłami i sprowadzenie pacjenta z powrotem do zdrowia. Chińczycy, którzy byli bardzo dokładnymi obserwatorami zjawisk przyrodniczych, przyrównują energię Yang do oświetlonego promieniami zbocza górskiego, a energię Yin z zaciemnioną stroną tego samego zbocza, natomiast słońce, gwiazdy, światło, wigor kojarzą z energią Yang.

Uwaga! Wpis ten jest wpisem o charakterze mocno abstrakcyjnym i może kłócić się z Twoimi poglądami religijnymi lub filozoficznymi. Nie jest on narzucaniem poglądu innych tylko obrazem filozofii Dalekiego Wschodu.

ying-yang-3907720

http://rockszanty.pl/files/2010/05/ying-yang.jpg

„Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki „Akupresura w pospolitych dolegliwościach”. Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall.”

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta