Liczba punktów akupresury jest stosunkowo duża i dlatego zajmiemy się teraz tylko tymi najważniejszymi. Takich punktów znamy 365. Umiejscowione one są na 14 kanałach energetycznych. Do kanałów tych zaliczamy 12 Kanałów głównych oraz 2 Kanały Dodatkowe zwane Cudownymi. Najważniejsze punkty uwidocznione są na trzech tablicach anatomicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na 16 punktów przedstawionych. Dla ułatwienia lokalizacji punktów akupresury rysunki te uwzględniają szczegóły anatomiczne ciała, zwłaszcza układ kostno-stawowy.

W punktach uwidocznionych na tablicach anatomicznych i na pozostałych rysunkach należy baczną uwagę poświęcić dwom, a mianowicie Hegu ( Jelito Grube 4 ) oraz Sanyinjiao ( Śledziona 6 ), których nie wolno nakłuwać u kobiet w ciąży, gdyż mogą wywołać poronienie.

Punkty O6 i JG4.

Punkt O6 umiejscowiony jest na dłoniowej stronie przedramienia w odległości 2 cunów ( 2 palce poprzeczne lekko rozchylone ) od fałdu nadgarstka w linii środkowej przedramienia, w zagłębieniu między ścięgnami mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka i mięśnia dłoniowego długiego. Punkt ten usprawnia krążenie.

Punkt JG4 umiejscowiony jest na grzbiecie dłoni, w połowie wysokości drugiej kości śródręcza po jej stronie promieniowej. Punkt ten znajduje się na szczycie wzniesienia utworzonego przez mięsień w tej okolicy po zbliżeniu kciuka do palca wskazującego. Jest to punkt uniwersalnie wykorzystywany do leczenia wielu chorób takich jak bóle głowy, zębów, w zapaleniu migdałów i gardła, w zaziębieniach i neurastenii.

Pamiętajmy, że nie wolno stymulować tego punktu w czasie ciąży gdyż może powodować poronienia!


reka1-4308554
Punkt Sl 6.

Punkt ten umiejscowiony jest w dolnym odcinku podudzia na tylnej krawędzi kości piszczelowej 3 cuny ( 4 palce poprzeczne powyżej wierzchołka kostki przyśrodkowej ). Uciskanie tego punktu usprawnia trawienie, likwiduje zaburzenia miesiączki i snu.


stopa1-1033336

Punkt WŻ 34.
Punkt ten umiejscowiony jest na bocznej powierzchni podudzia w zagłębieniu leżącym przed szyjką kości strzałkowej. Jest to punkt leczący choroby mięśni i wiązadeł, a ponadto likwiduje uporczywe wymioty, zaparcie nawykowe i bóle kolana.

Punkt Ż 36. Punkt ten usytuowany jest w górnej części podudzia na jego powierzchni przednio-bocznej, 3 cuny ( tzn. 4 palce poprzeczne ) poniżej dolnego brzegu rzepki i 2 cm na zewnątrz od grzebienia kości piszczelowej. Jest to jeden z najważniejszych punktów ciała. Obdarzony jest niemal wszechstronnym działaniem. Reguluje on aktywność energii Qi i krwi oraz przywraca równowagę energetyczną meridianów żołądka i śledziony. Akupresura tego punktu znosi bóle żołądka, wymioty, czkawkę, przyśpiesza gojenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy i działa skutecznie w bólach i zawrotach głowy a także w nerwicach reaktywnych. Jest to punkt ogólnie wzmacniający, tonizujący i regenerujący.

Punkt W3.

Punkt ten umiejscowiony jest na grzbiecie stopy w rowku między pierwszą i drugą kością śródstopia, w miejscu w którym obie te kości zbliżają się do siebie. Wskazania do akupresury tego punktu są takie gdy wystąpią bóle w okolicach wątroby, nudności, zawroty głowy, bezsenność, niepokój, stan pobudzenia, zakłócenie czynności wzroku. Jest to punkt antystresowy i rozluźniający mięśnie prążkowane. stopa2-6537135
Punkt GRP6. Punkt ten umiejscowiony jest na linii środkowej przedniej ciałą. 1 i 1/2 cuna ( 2 palce poprzednie ) poniżej pępka. Wskazania do akupresury tego punktu podczas zaburzenia cyklu miesiączkowego, niemoc płuciowa, zaburzenia w oddawaniu moczu, zaparcie stolcu i stanu przewlekłego zmęczenia i wyczerpania. Punkt ten zwie się morzem energii.

Punkt GRP4.

Punkt ten umiejscowiony jest na przedniej powierzchni brzucha w linii środkowej ciała 3 cuny ( 4 palce poprzeczne ) poniżej pępka. Zalecana akupresura podczas niemocy płciowej , zaburzeniach w oddawaniu moczu, chorobach jelit, nerwicy depresyjnej. Jest to punkt ogólnie wzmacniający. cialo1-6930948

Punkt WŻ20.

Punkt ten umiejscowiony jest na karku poniżej kości potylicznej w zagłębieniu pomiędzy mięśniem mostkowo-sutkowo-obojczykowym i czworobocznym. Wskazania dla akupresury tego punktu w przypadku bólu głowy w okolicy potylicznej, bolesne napięcia mięśni i szyi oraz karku, choroby oczu, nosa i uszu, stany gorączkowe i zaburzenia ukrwienia mózgu.

Punkt PM18.

Punkt ten jest umiejscowiony na tylnej powierzchni ściany klatki piersiowej na wysokości wyrostka ościstego 9 kręgu piersiowego w odległości 1 i 1/2  cuna ( 2 palce poprzeczne ) od linii środkowej tylnej. Wskazania do akupresury tego punktu w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego, bólu w okolicach prawego podżebrza, przewlekłego nieżytu żołądka, zapalenia spojówek, chorobach oczu czy psychonerwicach.

Punkt PM20.

Punkt ten umiejscowiony jest na tylnej powierzchni ściany klatki piersiowej na wysokości wyrostka ościstego 11-stego kręgu piersiowego w odległości 1 i 1/2 cuma ( 2 palce poprzeczne ) od linii środkowej tylnej ciała. Wskazania do akupresury w przypadku niestrawności, chorobach żołądka i jelit, biegunce, chorobach dróg żółciowych, zapalenia trzustki i chorobach wrzodowych żołądka. Punkt ten wzmacnia pracę śledziony, która związana jest z układem krwionośnym.

Punkt PM23.

Punkt ten umiejscowiony jest w okolicy lędźwiowej na wysokości wyrostka ościstego drugiego kręgu lędźwiowego w odległości 1 i 1/2 cuna ( 2 palce poprzeczne ) od linii tylnej środkowej ciała. Wskazania do akupresury w przypadkach bólów lędźwi, kręgosłupa lędźwiowego, moczenia, impotencji, zaburzenia cyklu miesiączkowego, upławach, niedosłuchu i dzwonienia w uszach.

tyl1-3928450
“Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki “Akupresura w pospolitych dolegliwościach”. Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall.”

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X