W dzisiejszym poście powiemy o dobroczynny działaniu pokrzywy na nasze zdrowie. Niestety, tegoroczne zbiory własnej pokrzywy przespałam. Na ratunek przyszedł mi sklep Herba-Farm.pl, gdzie zakupiłam liść pokrzywy firmy Kawon. p1170429-9673624

W dawnych czasach, nasi przodkowie uznawali pokrzywę za wyjątkowy przysmak. Traktowana była jako warzywo dodawane do wielu potraw. Oprócz tego niektórzy ludzie cenili ją za właściwości magiczne i przyrządzali z niej napary, aby uzyskać spokój wewnętrzny i pomyślność.

W czasach nowożytnych, pokrzywę wykorzystywano w tkactwie, gdyż posiada bardzo mocne włókna. Wyrabiano z niej ubrania, które pomagały leczyć reumatyzm.

W czasach współczesnych znaczenie pokrzywy znowu nabiera tempa i znajduje ona zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych. Jest ona ceniona przez ludzi zajmujących się ziołolecznictwem oraz dbającym o swoje zdrowie.

p1170430-8069121
Co takie szczególnego jest w pokrzywie? Co znajduje się w jej liściach i na co tak pozytywnie wpływa?

Jest rośliną zawierającą szereg związków cennych dla naszego organizmu takich jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, krzem, jod, potas czy siarkę. Zawiera naturalne barwniki czyli karotenoidy. Serotoninę, która poprawia nastrój i nasze samopoczucie. Witaminy C, B1, E oraz K. Wzmacnia nasz organizm podczas dużego wysiłku fizycznego i wyczerpaniu. Pobudza nasz układ krwiotwórczy do produkcji czerwonych krwinek oraz hemoglobiny co pomaga skutecznie i w naturalny sposób leczyć anemie. Jest bogata w sole mineralne, które uzupełniają niedobory enzymów oraz poprawiają metabolizm. Pokrzywa wzmacnia obronę naszego organizmu, gdyż przyśpiesza produkcję przeciwciał. Jej właściwości moczopędne stosowane są w leczeniu chorób nerek. Zalecana jest na zaburzenia odżywiania i problemy z biegunką. Pomaga leczyć prostatę u mężczyzn. Pozytywnie wpływa na trzustkę u cukrzyków.

Jak widzicie roślina ta posiada mnóstwo pozytywnych właściwości, które można wykorzystać w swojej kuracji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć ją do swojej diety. Jest rośliną pospolitą, która rośnie praktycznie wszędzie. Można hodować ją nawet we własnym ogródku. Natomiast należy pamiętać aby nie spożywać jej surowej! Przed spożyciem należy ją porządnie umyć i sparzyć gorącą wodą.

p1170432-1542383

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na liść pokrzywy.

Jeśli szukacie pokrzywy  z dobrego źródła to polecam wam liść pokrzywy marki Kawon. Liść jest drobno zmielony. Zamknięty w szczelnym opakowaniu o wadze 50 g. Wystarcza naprawdę na długi czas stosowania. 

p1180042-4772427

Jak stosować?

Bóle reumatyczne, zaburzenia snu i apetytu, zmęczenie umysłowe i fizyczne:

3 łyżki suszonych liści zalać 500ml wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 10 min. Pić 4-6 filiżanek dziennie.

Skóra przetłuszczająca się, łysienie, łupież:Ugotowane liście rozgnieść, nałożyć na płócienną ściereczkę i przykładać 2 razy dziennie.

Liść pokrzywy dostępny jest w sklepie Herba-farm.pl w cenie 3,25 zł TU 

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X