Dbasz o higienę, stosujesz antyperspiranty, a mimo to wciąż brzydko pachniesz? Wtedy warto zastosować kilka prostych trików. W skrócie zostanie omówiony temat “kłopotliwych siódmych potów”. 

Zapraszamy do lektury!

Pot

 To “wydzielina gruczołów potowych. Składa się głównie z wody (~ 98%), soli (NaCl) (0,6-0,8 %), tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego, węglowodanów, związków mineralnych”.

Pot niezbędny do życia

Spójrzmy na ten problem z innej strony. Pot jest niezbędny do życia, ponieważ reguluje temperaturę ciała i pozwala pozbyć się toksyn z organizmu.  Pocić się trzeba, jest to coś naturalnego, ale ważne żeby ten proces przebiegał prawidłowo.

Nadmierna potliwość

Ten problem dotyczy wielu osób. Może to być wynik otyłości, (kiedy to serce musi pracować dwa razy szybciej), okresu dojrzewania, menopauzy, ciąży lub różnych chorób (nadczynność tarczycy).

Jak ograniczyć ten proces?

Można ograniczyć ten proces stosując przeróżne napary, np. z  szałwii.  Należy także unikać ostrych przypraw i soli. Można także stosować różnego rodzaju antyperspiranty, które ograniczają potliwość (Ziaja bloker- koszt niewielki ok. 6zł, a efekt gwarantowany). Jeśli zwiększonej potliwości towarzyszą inne objawy należy się wówczas zgłosić niezwłocznie do lekarza.

close-up-of-a-mid-adult-woman-looking-weary

 

X