Olejki głownie aromatyczne wykorzystuje się do masaży, inhalacji, kąpieli czy okładów. Nigdy nie należy używać skoncentrowanych olejków ( czystej esencji , która może być niebezpieczne i zbyt silna dla pacjenta. Olejki w postaci skoncentrowanej należy najpierw rozcieńczyć w obojętnym oleju, na przykład sporządzonym z kiełków pszenicy lub oleju ze słodkich migdałów, pestek winogron lub słonecznika. Wystarczy zmieszać 10 kropli esencji z 50 ml obojętnego oleju uprzednio oczyszczonego z różnych domieszek. W ten sposób przyrządzony preparat z olejku aromatycznego można przechować przez okres 2 – 3 miesięcy i używać zależnie od potrzeby do masażu, okładów, inhalacji i kąpieli. Do tego celu stosuje się najczęściej mieszaninę kilku olejków aromatycznych, która jest o wiele bardziej skuteczna od pojedynczego olejku.

Masaże

. Masaż taki polega na wcieraniu olejków leczniczych w skórę pacjenta. Masaże tego typu są zazwyczaj skuteczne.

Kąpiele.

Ze względu na to, że jest to postępowanie bardziej kłopotliwe można je wykonywać tylko tam, gdzie istnieją ku temu odpowiednie warunki. Po napełnieniu wanny wodą dodaje się od 10 do 20 kropli skoncentrowanego olejku.

Okłady.

Do szklanki zawierającej 100 ml gorącej wody dodajemy 10 kropel skoncentrowanego olejku leczniczego i do tego roztworu zanurzamy jałową gazę, którą następnie przykładamy na skórę pacjenta, w miejscu, na którym chcemy zadziałać. Po ostygnięciu okładu należy zmienić go na ciepły.

Inhalacje.

Do miseczki z gorącą wodą dodaje się 10 kropli skoncentrowanego olejku aromatycznego. Pacjent pochyla się nad miseczką i po nakryciu głowy ręcznikiem oddycha się przez kilka minut parą nasyconą tym olejkiem. 370852-7823066

http://images8.alphacoders.com/370/370852.jpg

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

X