Przygotowanie herbat, kąpieli, kompresów i kataplazmów z roślin leczniczych jest czynnością stosunkowo łatwą i nie wymaga dużych umiejętności. Na ogół tego rodzaju preparaty są dobrze znoszone przez pacjentów lecz należy pamiętać aby zawsze zachować ostrożność.

Herbaty

. Herbatę z roślin i ziół leczniczych można sporządzić z jednego tylko albo kilku rodzajów ziół. Wystarczy wrzucić 1 łyżeczkę ziół na szklankę wrzącej wody. Po zalaniu należy przykryć talerzykiem i parzyć przez 5 do 10 minut.

Wywary.

Inaczej postępuje się w przypadku korzeni czy kory roślin, z których przygotowuje się wywar. Po wsypaniu 1 łyżeczki pokruszonych korzeni lub kory do szklanki napełnionej wodą, gotuje się je przez 15 minut, a następnie po przecedzeniu dodaje się odrobinę miodu. Do tego rodzaju wywaru nie wolno dodawać cukru ani mleka. Po ostudzeniu zaleca się pić jedną szklankę wywaru trzy razy dziennie. Kurację należy kontynuować aż do momentu uzyskania poprawy.

Kataplazmy.

Sproszkowane zioła miesza się z gorącą wodą, a następnie rozsmarowuje się na jałowej gazie. Tak sporządzone kataplazmy przykłada się na chore miejsca ciała. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu kataplazmów, gdyż początkowo są zbyt gorące i mogą oparzyć skórę. Po ostygnięciu zdejmuje się kataplazmy i zastępuje nowymi, świeżo sporządzonymi.

Kąpiele.

Do kąpieli używa się naparów z ziół przygotowanych w taki sam sposób jak herbaty ziołowe, a następnie wlewa się je do wanny napełnionej ciepłą wodą.

Okłady.

Do świeżo zaparzonej herbaty z ziół zanurza się jałową gazę na kilkanaście sekund, a następnie przykłada się na chore miejsca ciała. Po ochłodzeniu okład usuwa się i zastępuje nowym.

http://hqdesktop.net/wallpapers/l/1366×768/38/glass_fruits_food_glasses_transparent_herbs_tea_leaves_1366x768_37464.jpg

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

X