Magnez na zdrowie

M

Magnez to jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Jest znany ze swoich łagodzących właściwości i działa na nas bardzo pozytywnie. Postaramy się teraz przybliżyć kilka najważniejszych faktów dotyczących magnezu.

Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem

do funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest materiałem budulcowym w rozroście kości i zębów, wpływa pozytywnie na ciśnienie, łagodzi zmęczenie, łagodzi wszelkie skurcze mięśni, bierze udział metabolizmie węglowodanów oraz białek. Oprócz tego podczas przyswajania tego związku uaktywnia ponad 300 enzymów komórkowych które przyśpieszają procesy naszego organizmu. Pomaga w odbudowie wapnia w naszych kościach i szkliwie. Musimy jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze spożywaniem go w nadmiernych ilościach, gdyż da się go przedawkować co może mieć nie korzystny wpływ na nasze samopoczucie. W zależności od zapotrzebowania magnez powinien być stosowany w następujących dawkach: – niemowlęta ( 30 mg dziennie ) – dzieci ( w zależności od wieku od 80 do 240 mg dziennie ) – mężczyźni i chłopcy ( od 410 do 420 mg na dzień ) – kobiety i dziewczyny (od 300 do 360 dziennie  ) – kobiety w ciąży ( 350 mg dziennie ) – kobiety karmiące piersią ( 310 mg dziennie )

Magnez jest związkiem szeroko dostępnym w naturze. Występuje w warzywach i owocach. Wcale nie musimy jeść specjalnie spreparowanego magnezu z tabletek mimo, że jego działanie jest szybkie, a dawka uderzeniowa. W naturze występuje w:

– owocach zielonych ( sałacie, kapuście, brokułach itp ) – bananach – orzechach – w roślinach strączkowych – w zbożach – w mleku krowim, owczym, kozim – w kakale i czekoladzie

Niektóre używki takie jak kawa wypłukują magnez z naszego organizmu, dlatego musimy co jakiś czas uzupełniać jego niedobór tym bardziej jeśli pijemy dużo kawy.

Podczas niedoboru magnezu możemy odczuwać osłabienie fizyczne, psychiczne i intelektualne, brak krzepy, skurcze oraz drżenie mięśni, problemy z koncentracją, pamięcią. Natomiast podczas przedawkowania może powodować wymioty, biegunkę, nudności, senność, mrowienie kończyn.

Pamiętajmy, że możemy zawsze zakupić magnez w pobliskiej aptece jeśli tylko istnieje taka potrzeba. Dobry magnez kosztuje około 20 zł. Jest to mieszanka magnezu z witaminą B6. Tańsze środki natomiast działają słabiej lecz są już dostępne od 5 zł. sfera-2404975

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta