Nie istnieje panaceum na wszystkie schorzenia. Jednak zioła andyjskie są doskonałym środkiem wspomagającym wszelkie kuracje począwszy od wzmocnienia i oczyszczenia organizmu, przez leczenie lekkich, aż do najcięższych schorzeń tzw. “cywilizacyjnych”. Nie chodzi tu tylko o samą Vilcacorę (Koci Pazur), lecz również o inne zioła występujące w kuracjach razem z nią. Mimo, że są rośliny lecznicze trzeba pamiętać, że i tak najważniejsza jest wizyta u lekarza i dostosowanie się do określonej kuracji farmakologicznej. Vilcacora i inne zioła wspomagają skutecznie leczenie tradycyjne.miasto-inkc3b3w-3621902

http://bodymental.files.wordpress.com/2012/02/miasto-inkc3b3w.jpg?w=791

Zarówno Uncaria tomentosa jak i Uncaria guianensis

są zdrewniałymi pnączami posiadającymi kolce przypominające pazury kota. Obie z nich rosną w dżunglach Amazonii na terenie Peru. Chociaż obydwie odmiany mają podobne własności, tylko Uncaria tomentosa, która, rośnie w wyższych partiach, zawiera izopteropodinę, która zdaniem dr Keplingera wykazuje najwyższą aktywność w pobudzaniu systemu immunologicznego. 

W oparciu o ocenę kliniczną i doświadczenie peruwiańskich lekarzy ogólnych, spośród tych dwóch odmian Uncarię tomentosę uważa się za cenniejszą. Również liście Vlcacory są wykorzystywane do tworzenia preparatów ziołowych.

Vilcacora i manayupa wykorzystywane są od setek, a może tysięcy lat przez peruwiańskich Indian do stymulacji układu immunologicznego oraz leczenia wielu schorzeń. Indianie Ashaninka gotują korę i korzeń pnącza, otrzymując w rezultacie uzdrawiający wywar.

Na całym świecie istnieje ponad 60 gatunków Uncarii, jednak tylko dwa spośród nich pochodzą z Peru i posiadają udokumentowane właściwości lecznicze.W przeciwieństwie do wielu popularnych ziół, które mają długą tradycję bądź to w azjatyckiej, bądź zachodniej kulturze zielarskiej, Vilcacora wspominana jest w niewielkiej liczbie zapisków. Jej stosowanie przez tubylców w dżungli amazońskiej sięga setek generacji wstecz, gdy chodzi o leczenie szerokiego zakresu zaburzeń zdrowotnych kojarzonych z systemem immunologicznym i systemem trawiennym. Tradycja ta żyje w przekazie ustnym, a nie w formie pisanej.

Badania naukowe.

Badania nad zdumiewającymi właściwościami leczniczymi Vilcacory prowadzone są począwszy do lat 70. Wyniki tych badań sugerują, że Vilcacora może być pomocna w leczeniu wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym: raka, artretyzmu, zapalenia kaletek maziowych, reumatyzmu, wszystkich rodzajów opryszczki, także wirusa Epsteina-Barr, wszelkich uczuleń i nadwrażliwości (także na środki chemiczne), astmy, depresji, zakażeń drożdżakowych, cukrzycy, hipoglikemii, zespołu chronicznego zmęczenia, zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zaburzeń miesiączkowania, zatruć, problemów z krążeniem – nadciśnienia, żylaków, zakrzepicy oraz problemów związanych z wirusem HIV. Są także dowody na to, że Vilcacora pomaga w licznych zaburzeniach żołądkowych i jelitowych: nieżytach żołądka, wrzodach, hemoroidach i zapaleniach jelit. W maju 1994 w Genewie pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja na temat Vilcacory, na której oficjalnie uznano pnącze za roślinę leczniczą. Uczestnicy konferencji zaakcentowali fakt, że od czasu, gdy – w XVII wieku – odkryto chininę w korze jednego z peruwiańskich drzew, żadna inna roślina wywodząca się z Ameryki Południowej nie przykuwała w takim stopniu uwagi świata naukowego. Znamy już szereg zastosowań leczniczych Vilcacory, istnieją duże szanse na to, że uczeni odkryją dalsze jej właściwości w toku badań prowadzonych aktualnie w wielu ośrodkach na całym świecie.

Właściwości lecznicze.

Nie jest niespodzianką, iż dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym Vilcacora używana jest z powodzeniem w leczeniu bólów stawowych towarzyszących chorobom reumatycznym oraz dnie moczanowej. Jednakże roślina ta może zawdzięczać powodzenie także innym swoim własnościom. I tak na przykład, niektóre z glikozydów zawartych w pnączu mogą przyczyniać się do osłony przed bólem. Należy, bowiem pamiętać, że poszczególne układy organizmu nie funkcjonują niezależnie od siebie. Artretyzm, ból w stawach i zapalenie, jak również objawy chronicznego zmęczenia, alergie, niedostatki systemu obronnego i wiele innych stanów chorobowych może wynikać z zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej, a także zbytniego nasycenia organizmu toksynami.

Vilcacora jest obecnie szeroko stosowana i testowana w Europie jako potencjalny środek leczenia różnych postaci raka i AIDS. Udowodniono naukowo, że ziele to zawiera liczne związki przeciwrakowe i jako silny przeciwutleniacz może zwalczać substancje powodujące tworzenie się komórek nowotworowych. 

Ukierunkowane badania naukowe wykazały, że Vilcacora może być stosowana w leczeniu pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę. Jedną z najbardziej frapujących właściwości Vilcacory jest jej zdolność do powodowania remisji, czyli zniknięcia, guzów mózgu i nowotworów innych organów, a także do łagodzenia dotkliwych skutków ubocznych konwencjonalnych terapii przeciw nowotworowych i popularnonaukowych.

Przeciwwskazania

Ponieważ Vilcacora pobudza system immunologiczny oraz reakcję odrzucania ciał obcych przez organizm, pacjenci, którzy przeszli lub są kandydatami do transplantacji organów lub szpiku kostnego oraz chorzy na hemofilię nie powinni używać tego zioła. Vilcacora nie jest zalecana kobietom w ciąży czy też karmiącym matkom, dopóki nie ukażą się wyniki badań dotyczące skutków stosowania zioła przez kobiety w tym stanie.

Nie powinno się stosować Vilcacory w trakcie kuracji hormonami i w cukrzycy insulinozależnej.

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

X