Na ratunek jagody!

N

Jagody i borówki to jedne z najliczniej występujących dzikich owoców polskiego runa leśnego. Rosną w starych borach i na polanach. Zbierane i cenione od lat przez naszych rodziców i dziadków.
Czy zdajemy sobie sprawę z ich właściwości?

Na samym początku tego posta musimy wyjaśnić sobie różnice pomiędzy borówką amerykańską, a naszą rodzimą jagodą czarną. Okazuje się, że nie jest to ten sam owoc. Owoce borówki amerykańskiej rozpoznamy po dużym kształcie i rozmiarze, oprócz tego nie posiadają  soku w porównaniu do jagody.

Natomiast jagody są: małe, czarne, granatowe lub czerwone oraz bogate w soki.

Nasze babcie traktowały borówki jako domowe lekarstwo. Można je zbierać, jeść na surowo, dodawać do wypieków i deserów, robić z nich kompoty i powidła. Ze względu na ich wyjątkową odporność na mróz, można je zamrozić i przechowywać na zimę.

Owoc borówki z których wykonamy napar posiada właściwości uspokajające, przeciwbólowe.

Natomiast wcześniej przygotowane syropy pomagają w leczeniu kataru, kaszlu i infekcji układu oddechowego. Suszone owoce pomagają leczyć biegunkę. Oprócz tego pomagają w leczeniu zatruć i uznawane są jako antidotum. Pomagają  w wydalaniu toksyn z naszego organizmu. Zaleca się je górnikom, gdyż chronią przed pylicą. Borówka amerykańska jest lepsza w zapobieganiu i leczeniu powstawania chorób nowotworowych natomiast jagodę ceni się za liczne właściwości bakteriobójcze.

Owoce te są silnymi przeciwutleniaczami czyli związkami niszczącymi wolne rodniki.

Posiadają wiele dobroczynnych witamin i minerałów takich jak C, A, B, PP, selen, cynk, miedź i mangan. Owoce te pomagają w obniżeniu złego cholesterolu(LDL), a podnoszą poziom tego dobrego (HDL). Chronią przed rakiem macicy i mają pozytywny wpływ na rozwój płodu.

Pamiętajmy, aby korzystać z darów jakie oferuje nam natura 🙂

5105800103_381b2752b8_o-1392966

Zawartość substancji odżywczych w 100 gramach produktu!

Kaloryczność: – jagody czarne świeże – 57 kcal – jagody w syropie – 88 kcal – jagody goji suszone – 370 kcal s-4353957

Węglowodany: weg-6345950
Witaminy:


wit-8583829
Minerały:


min-5320322
Tłuszcze i kwasy tłuszczowe:


tluszcze-8971644
Źródło obliczeń:
www.kalkulatorkalorii.net

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta