Na śliwki czas

N

Pod dostatkiem znajdziesz teraz świeże śliwki w sklepach i sadach. Warto delektować się teraz tymi pysznymi owocami, póki nie znikną z drzew i sklepów i spotkamy je znów za rok. 

„Według badań archeologicznych śliwka pojawiła się w naszym (europejskim) jadłospisie około 4000-5000 lat temu. Uważa się, że ojczyzną pierwszych śliwek był Bliski Wschód (ojczyzną śliwki domowej sytuuje się zwykle w rejonie Kaukazu, czasem Azji Mniejszej). To tu pojawiły się pierwsze odmiany hodowlane. Śliwki były bardzo cenionymi owocami w starożytnym Egipcie. Chociaż brak danych o uprawie tego owocu bezpośrednio w Egipcie, ale na pewno był on sprowadzany z terenów obecnej Syrii”.

Śliwki to najlepszy inicjator wymiany węglowodanów oddziałujących korzystnie na system nerwowy, stan psychiczny i samopoczucie oraz poprawiający wydajność organizmu i odporność na stres. Poza tym pobudzają pracę nerek i jelit. Śliwki polecane są więc osobom cierpiącym na zaparcia. Właściwości przeczyszczające mają też owoce suszone i sporządzany z nich kompot.

Substancje zawarte w śliwkach neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Zapobiegają więc np. miażdżycy czy chorobom serca. Suszone śliwki węgierki zawierają siedem razy więcej błonnika niż świeże, ale są bardziej kaloryczne. Śliwki spowalniają starzenie się skóry, dlatego powinny się znaleźć w diecie pań chcących jak najdłużej zachować gładką i jędrną cerę. Owoce są także dobre dla zestresowanych – poprawiają humor i pomagają ukoić nerwy. Z jedzeniem tych owoców na pewno nie powinny przesadzać osoby o wrażliwym żołądku.

W sklepach znajdziesz kilka rodzai śliwek, warto wybrać odpowiednie dla siebie i się nimi delektować, póki są.


sliwkicopy-9222495

Źródło zdjęcia: własne

Źródło artykułu: Kalendarz 2013

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta