Kategorie
Polecane produkty

Nadwaga i otyłość

Nadwaga i otyłość są problemami bardzo wielu krajów rozwiniętych współczesnego świata. W naszym kraju około 65% osób dorosłych boryka się z nadmiarem kilogramów, w tej grupie znajdują się również dzieci i nastolatkowie. Istota otyłości polega nie tylko na niekorzystnym wyglądzie zewnętrznym, ale przede wszystkim na skróceniu długości życia. Otyłość w dzisiejszych czasach uznawana jest za jedną z najgorszych chorób cywilizacyjnych, którą należy jak najszybciej leczyć i jej zapobiegać. Mimo, że w internecie i telewizji jesteśmy bombardowani informacjami na temat rzekomej skuteczności kuracji i diet zwalczających otyłość to jednak okazuje się, że są one nie skuteczne i otyłość pozostaje problemem milionów ludzi. Co gorsza wiele reklamowanych metod okazuje się szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych dla życia, dlatego nasze odchudzanie i leczenie otyłości powinniśmy opierać na sprawdzonych, medycznych faktach. 2351298-otyla-kobieta-882-660-6796000


Nadwaga lub otyłość jest podłożem prawie wszystkich obecnie znanych chorób degeneracyjnych. Osoby z otyłością mają dwa razy większe ryzyko udaru mózgu, trzy razy większe ryzyko rozwoju choroby serca cztery razy większe ryzyko rozwoju nadciśnienia, pięć razy większe predyspozycje do rozwoju cukrzycy i sześć razy większe prawdopodobieństwo powstania kamicy pęcherzyka żółciowego. Osoby z nadwagą częściej zapadają na nowotwory jelita grubego, prostaty piersi, szyjki macicy i jajników. Częściej niż normalny, zdrowy człowiek cierpią z powodu schorzeń stawów i kręgosłupa. Mogą wystąpić również częściej choroby dermatologiczne takie jak grzybice lub odparzenia.

W dzisiejszym świecie, w którą dużą wagę przywiązuje się do wyglądu, otyłość może stanowić duże psychiczne obciążenie dla ludzi na nią cierpiących.

Cyt:

„Baczcie na siebie, aby serca wasze nie były ociężałe wskutek obżarstwa i opilstwa oraz trosk o byt i aby ów dzień was nie zaskoczył.

Ewangelia Św. Łukasza 21,34

Drogi czytelniku musisz pamiętać, że każdy kilogram nadwagi skraca życie o 2 miesiące, tym samym 30 kg nadwagi skraca życie o 5 lat!

„Im więcej nosisz kilogramów, tym krócej będziesz je nosić!”

Bardzo dużo osób otyłych ma podwyższony poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi oraz obniżony poziom dobrego cholesterolu HDL, co może prowadzić do miażdżycy tętnic żylnych.

Utrata 10 kg wagi powoduje obniżenie poziomu trójglicerydów o 30%, obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi o 15% i podwyższenie poziomu cholesterolu HDL we krwi o 8%!


Oprócz tego jeśli ktoś jest otyły i cierpi na nadciśnienie to tracąc 10kg nadwagi, jednocześnie obniża swoje ciśnienie skurczowe o 10mmHg, a rozkurczowe o 20 mmHg. Aktualnie rozróżniamy dwa typy otyłości: – otyłość udowo-pośladkową (sylwetka przypominająca gruszkę) – otyłość brzuszną (sylwetka przypominająca jabłko) Pierwszy typ otyłości najczęściej występuje u kobiet, natomiast drugi typ głównie spotykany jest u mężczyzn. Należy podkreślić, że otyłość udowo-pośladkowa jest trudniejsza do wyleczenia niż otyłość brzuszna, dlatego kobiety w ciąży pozwalające na nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej postępują bardzo nie rozsądnie. Kobieta przeciętnego wzrostu o prawidłowej masie ciała powinna przybierać na wadze w przebiegu normalnie rozwijającej się ciąży 11-16 kg. Wówczas zasoby tkanki tłuszczowej wzrastają o około 2 kg. Reszta masy to waga płodu, łożyska, macicy i płynu owodniowego oraz zwiększonej objętości krwi. W tym okresie, po urodzeniu dziecka należy karmić go piersią, żeby jak najlepiej wykorzystać nagromadzony zapas tłuszczu.

Uważa się, że nadwaga to stan, kiedy waga przekracza nie więcej niż 20% należnej masy ciała. Z otyłością mamy do czynienia wtedy, gdy zapasy tłuszczu przekroczą 20% należnej masy ciała.

Masę ciała można określić korzystając z tablic lub wzoru, posługując się liczbowym wskaźnikiem masy ciała jakim jest BMI ( Body Mass Index ). Wylicza się go wg. następującego wzoru:

bmi-5888593

Optymalną masę ciała posiadają osoby, których BMI oscyluje pomiędzy 20 a 25. O nadwadze mówi się, gdy BMI wynosi od 25 do 30, natomiast o otyłości, gdy wskaźnik ten mieści się pomiędzy 30 a 40. 

W około 10% przypadków nadwaga czy otyłość jest następstwem innych schorzeń. Najczęściej winna jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Nadmierna tusza może być przyczyną przyjmowania leków hormonalnych np. sterydów czy insuliny, leków przeciwalergicznych lub przeciwdepresyjnych, jednak w zdecydowanie większej liczbie przypadków, bo około 90% powodem nadwagi czy otyłości jest siedzący tryb życia oraz spożycie kalorii przekraczających zapotrzebowanie organizmu. 

Dzienna nadwyżka tylko 100 kcal daje w ciągu roku około 4 kg nadwagi!

Aby pozbyć się nagromadzonych, zbędnych kilogramów należy doprowadzić do deficytu energetycznego, w którym podaż kalorii będzie mniejsza od wydatku.

1 g tłuszczu = 9 kcal

1 g cukru = 4 kcal

1 g alkoholu = 7 kcal

Należy pamiętać, że utrzymanie właściwej wagi ciała to dostarczenie naszemu organizmowi tego czego potrzebuje w odpowiednich proporcjach. Jeśli ta zasada nie jest zachowana w naszych codziennych nawykach żywieniowych to oznacza, że nasze posiłki są jałowe, przez co nasz organizm poszukuje brakujących substancji odżywczych, co zaś odbija się na dodatkowym podjadaniu posiłków i przyroście masy.

Pamiętajmy również, że wszystko co dzieje się z naszym organizmem i ciałem, ma głębokie podłoże w naszym mózgu i ludzkiej psychice, jeśli tego nie zmienimy, to trudno będzie nam zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze.

O tym jak ułożyć dobrą dietę, sposobach zwalczaniu nadwagi i otyłości dowiecie się w dalszej części artykułów, które pojawią się za jakiś czas 😉 Mamy nadzieję, że tak obszerna porcja informacji pomoże niektórym z Państwa rozwiązać problemy z nadwagą lub otyłością i pozwoli zerwać jej kajdany. 

Do drugiej części: Jak ułożyć dobrą dietę?