Kobiety wstydzą się mówić o inkontynencji, czyli nietrzymaniu moczu.

Wielu z nas wydaje się to normalne – kilka kropel w czasie kaszlu, czy podbiegania do autobusu. U większości niepokoju nie wzbudza popuszczanie, gdy czujemy silne parcie na pęcherz. Tymczasem mogą to być pierwsze objawy nietrzymania moczu (NTM). Lepiej ich nie lekceważ! Choroba kojarzy się z brzydkim zapachem i starzeniem się. Jest bardzo krepująca. Uważamy także, że nietrzymanie moczu to po prostu fizjologia, że to normalne u kobiet w pewnym wieku, u tych które rodziły. Pokutuje przekonanie, że leczenie nietrzymania moczu jest nieskuteczne, a to nieprawda! Żyjemy przecież w XXI wieku, gdzie mamy wysoko rozwiniętą medycynę.

Skąd ten problem?

Wszystkiemu winna jest anatomia kobiet – znacznie krótsza niż u mężczyzn cewka moczowa. Znaczenie mają również ciąża i poród. Zdarza się, ze dziecko, przeciskając się przez kanał rodny, uszkadza struktury nerwowo-mięśniowe dna miednicy oraz doprowadza do rozerwania tzw. powięzi, na której spoczywa cewka moczowa. Wówczas może ona otwierać się nawet przy niewielkim wysiłku. A to prowadzi do wyciekania moczu. Do uszkodzenia powięzi może także dojść na skutek samej ciąży. Co ciekawe nie istnieje związek między liczbą dzieci, a nietrzymaniem moczu. Nie bez znaczenia są również żeńskie hormony -estrogeny. Gdy ich stężenie obniża się, śluzówka cewki moczowej staje się cienka. W efekcie jej ścianki przestają się łączyć i mocz może wyciekać na zewnątrz.

Jak rozwiązać ten problem?

Sprawdzonym i zalecanym przez specjalistów sposobem na zmniejszenie ryzyka nietrzymania moczu są ćwiczenia dna miednicy. Najpopularniejszym jest trening mięśni Kegla. To ćwiczenie nie tylko korzystnie wpływa na kondycję układu moczowego, ale także poprawia odczuwanie doznań w czasie intymnych zbliżeń. Specjaliści zalecają także wykonywanie kociego grzbietu. Nie można ograniczyć się tylko do gimnastyki, konieczne jest profesjonalne leczenie, które zależy od rodzaju nietrzymania moczu i stopnia zaawansowania dolegliwości. 

dffba1f2bc00db151204dc868280efc0-1066106

Źródło:

“Moda Na Zdrowie” 2012

X