Okresowe badania profilaktyczne

O

Pewnie każdy z was bada się od czasu do czasu i kontroluje stan swojego organizmu. Przyjrzymy się dzisiaj podstawowym i najbardziej zalecanym badaniom, które powinny zostać wykonywane systematycznie przez każdego człowieka.

Wszyscy wiemy, że chorobą należy zapobiegać a nie je leczyć dlatego musimy co jakiś czas korzystać z badań profilaktycznych co pozwoli stwierdzić czy w naszym organizmie nie doszło do wystąpienia jakiegoś schorzenia. Najprościej zasięgnąć porady lekarza, który fachowo dobierze dla nas zestaw badań do wykonania i wypisze odpowiednie skierowanie. Wiele badań jest dość drogich więc na pewno nie ma potrzeby robić wszystkich na raz.

Pierwszym podstawowym badaniem jest sprawdzenie ciśnienia tętniczego. Na wystąpienie tej choroby najbardziej narażone są osoby otyłe i palące. Jest to choroba, która wywołuje szereg powikłań i niszczy nasze organy.

Następne to sprawdzenie poziomu glukozy we krwi. Badanie to wykonywane jest aby wykryć cukrzycę w jak najwcześniejszym stanie. Jest to choroba cywilizacyjna na która choruje coraz więcej młodych osób. Jej pierwszym objawem może być zawał serca lub nawet udar mózgu. Najbardziej na te chorobę narażone są osoby otyłe, z małą ilością ruchu, osoby w których rodzinach występowały zachorowania na cukrzycę, z nieprawidłowym poziomem cholesterolu i wiele innych.
Trzecim badaniem jest badanie kału. To badania pozwala na stwierdzenie czy w naszym organizmie nie wylęgły się jakieś pasożyty, paciorkowce, lambrie, tasiemiec, gronkowiec oraz pomaga stwierdzić na podstawie ilości krwi w kale czy nie doszło do rozwinięcia raka jelita grubego.
Czwartym badaniem jest badanie rtg klatki piersiowej. Badanie to pozwala stwierdzić czy nie doszło do wystąpienia raka płuc. Najbardziej narażone są osoby palące.
Piątym badaniem jest badanie krwii na obecność cholesterolu złego i dobrego. Cholesterol zatyka nasze tętnice i może spowodować wystąpienie zatoru, zawału lub udaru.
Szóstym badaniem jest badanie frakcji wątrobowych ALAT i ASPAT. Szczególnie zalecane osobą odchudzającym się i od dłuższego czasu stosujących diety.
Siódmym badaniem to badanie densytometryczne kości, które pozwala sprawdzić informację na temat gęstości kości i czy nie rozwija się osteoporoza.
W przypadku mężczyzn zaleca się okresowe badanie rozrostu prostaty a u kobiet badanie szyjki macicy.
Oprócz wyżej wymienionych badań zalecane są badanie okulistyczne, stomatologiczne, przeprowadzenie testów alergicznych w razie uczuleń. Dbajmy o swoje zdrowie, gdyż jest tylko jedno 🙂 badania_l_cc23f8ead6-2838209

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta