Podstawy szybkiego czytania

P

Nie każdy lubi czytać, natomiast jeśli ktoś jest już molem książkowym warto  przyjrzeć się nauce szybkiego czytania i korzyści z niej płynących.

Przede wszystkim naukę szybkiego czytania należy zacząć od wyeliminowania złych nawyków  czytania. Pierwszym dotkliwym błędem jest nieodpowiednia pozycja ciała podczas czytania i złe ułożenie tekstu, ma ona duży wpływ na koncentracje i powoduje zmęczenie i szybsze znużenie.

Drugim poważnym problemem jest wokalizacja, czyli wymawianie w myślach lub półgłosem tego co czytamy. Taka metoda jest dobra tylko i wyłącznie w przypadku nauki czytania i przyswajania nowych słów u dzieci.

Trzecim złym nawykiem podczas czytania, który musi zostać szybko wyeliminowany to czytanie słowo po słowie, bo tak uczono nas kiedyś w szkole podstawowej. Natomiast sprawa ma się całkowicie inaczej.

Nasze oczy maja tendencję do błądzenia i wracania do poprzednich słów co sprawia, że tracimy wątek i zwyczajnie gubimy się, co ma kolosalny wpływ na zrozumienie czytanego tekstu.

Czwartym złym nawykiem podczas czytania jest czytanie bez przeglądu. Jest ono zalecane podczas czytania literatury naukowej, w której występuje dużo faktów do zapamiętanie. Jeśli nie zrobimy wcześniejszego przeglądu czytanego tekstu, to tak jakbyśmy jechali autem po nie znanej drodze bez mapy.

Taki zły nawyk obniża procent zapamiętanych faktów.

Kolejny zły nawyk to statyczne tępo czytania. Nie można wciąż czytać tekstu z jednakową prędkością, nasze czytanie powinno stać się bardziej elastyczne.  Taki nawyk przypomina prowadzenie pojazdu przemierzającego różne drogi, jadącego ciągle ze stałą prędkością bez względu na ograniczenia.

Jeśli uda nam się wyeliminować te złe nawyki musimy zabrać się za zagłębianie wiedzy z dziedziny pracy naszego wzroku. Według przeprowadzonych badań stwierdzono, że nasze oczy poruszają się w sposób skokowy i zatrzymują się na odczytywanym wyrazie. Stwierdzono również, że podczas czytania nasze oczy są w ruchu przez około 3 minuty a reszta czasu obejmuje zatrzymywanie się na poszczególnych słowach.

Tak naprawdę sztuka szybkiego czytanie to umiejętność wykorzystywania tego czasu, w którym nasze oczy zatrzymują się. Wszystko opiera się na czytaniu nie po wyrazie a po grupie wyrazów. Staramy się czytać wpierw po dwa słowa, potem po trzy i tak czytamy po całych grupach.

Gdy uda nam się opanować czytanie grup wyrazów staniemy się mistrzami nie tylko szybkiego czytanie ale również i lepszego rozumienia tekstu. Badania przeprowadzone na czytelnikach stwierdziły, że osoby szybko czytające są również osobami, które lepiej rozumieją przeczytany tekst i pamiętają więcej. Wspomaga ona również koncentracje. Polega to na dostarczaniu dużej ilości informacji do naszego mózgu co sprawia, że nasz rozum nie ma czasu na to aby się znudzić i przejść w stan spoczynku tylko wciąż przetwarza kolejne słowa i pracuje coraz szybciej. Trening szybkiego czytania jest bardzo przyjemny i zabawny i na początku ma mało wspólnego z czytaniem. Staje się nawykiem, który może być wyćwiczony u każdego. 1007635_53981016-1314518

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta